“سمبوسه” خوشمزه و فوق العاده دلچسپ فقط با این دستور تهیه

سمبوسه و درست کردن سمبوسه و آموزش درست کردن سمبوسه و آموزش آشپزی را در آشپزخانه بیاموزید.
“سمبوسه” خوشمزه و فوق العاده دلچسپ فقط با این دستور تهیه

درست کردن سمبوسه خانگی


امروز میخوایم به سراغ سمبوسه یک غذای جنوبی که البته این غذا اصالتا یک غذای وارداتی است اما در حال حاضر خیلی از آن استفاده میشود برویم.

سمبوسه جنوبی

سمبوسه غذایی جنوبی


مواد اولیه لازم برای تهیه یک سمبوسه خوشمزه خانگی

 • سیب زمینی 3 عدد متوسط
 • پیاز متوسط 2 عدد متوسط
 • پیازچه 5 تا 6 ساقه جوان
 • گشنیز 2 قاشق غذا خوری ساطوری شده
 • جعفری 2 قاشق غذا خوری ساطوری شده
 • نان لواش 4 ورق نان
 • روغن 250 میلی لیتر یا یک پیمانه اندازه گیری
 • زرد چوبه 1 چهارم قاشق چایخوری
 • در صورت تمایل میتوانید کمی گوشت چرخ کرده هم تفت بدهید و برای مغذی تر شدن غذا به آن اضافه کنید
 • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم

این غذا برای 4 تا 5 نفر تهیه میشود.

سمبوسه با بافتی ترد

سمبوسه با بافتی ترد و خوشمزه


طرز تهیه سمبوسه

برای درست کردن سمبوسه می توانید سیب زمینی ها را پوست بکنید نگینی کنید و بعد آپز کنید و یا با پوست سیب زمینی را آبپز کنید . سیب زمینی ها را به همراه آب، نمک و کمی روغن میذاریم .دلیل اینکه به آن نمک و روغن اضافه میکنیم اینه که در خلال پخت اگر سیب زمینی شکاف یا اینکه آب داخل آن نفوذ کرد سیب زمینی مزه دار شده باشد و مزه آب به خودش نگیرد

در فاصله ای که سیب زمینی ها آب پز میشوند، پیازها را خرد میکنیم و در ظرف مورد نظر سرخ میکنیم ولی خیلی خشکش نمیکنیم و در آخر تفت هم کمی زرد چوبه به آن اضافه میکنیم تا پیازمون خوش رنگ و طلایی بشه .بعد از اینکه سیب زمینی ها پخت و سرد شد آن را با رنده ی درشت یا به شکل نگینی خرد می کنیم و مواد سمبوسه را که شامل سیب زمینی ، پیاز و همچنین سیزی های معطر است را به همراه کمی نمک ، فلفل و زرد چوبه با هم ترکیب میکنیم البته باید دقت داشته باشید که هنگام پختن سیب زمینی ها هم به آن نمک زدیم و مراقب باشیدکه مواد شور نشود.

رنده کردن سیب زمینی

 رنده کردن سیب زمینی سمبوسه


وقتی موادمان آماه شد باید نان های لواشمان را برش بزنیم اگر میخواهید سمبوسه های بزرگ درست کنید باید نان هارا به صورت طولی و اگر سمبوسه های کوچک آنها را به صورت عرضی برش میزنیم

حالا برای پیچیدن سمبوسه از مواد بر می داریم و یک سمت نان قرارمی دهیم و به حالت مثلثی نان را می پیچونیم این مثلت چند جرخ میخورد تا تمام اظلاع آن بسته شود فقط اگر لب های نان ها خشک بود یه خورده مرطوبش کنید تا نان موقع کار نشکنه.

مراحل تا زدن نان سمبوسه

آموزش مرحله به مرحله تا کردن نان سمبوسه


بعد از پیچاندن سمبوسه ها آنها را در روغنی که حدودا نیم سانت از سطح ظرف را پر کرده سرخ کنیم. فقط دقت کنید برای اینکه سمبوسه ها باز نشن از سمتی که پیچیده شدن داخل روغن قرار دهید. وقتی سمبوسه ها سرخ شدن طرف دیگر آن را سرخ میکنیم و بعد از سرخ شدن روغن اضافه آن را با کاغذ خشک کن و یا قرار دادن بر روی صافی بگیرید.

نکاتی برای خوشمزه تر کردن سمبوسه :

 1. می توانید به جای گوشت چرخ کرده، از سوسیس خانگی نیز استفاده کنید. در این صورت بهتر است فلفل را حذف کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید سیب زمینی آب پز له شده یا نگینی خردشده نیز به مواد سمبوسه اضافه کنید.
 3. در صورتی که بخواهید غذای سالم تر و کم کالری تری داشته باشید می توانید به جای سرخ کردن سمبوسه، آن ها را داخل فر بپزید.
 4. ضافه کردن گوشت چرخ کرده به سمبوسه اختیاری می باشد. اما اگر قصد اضافه کردن دارید آن را بعد از تفت دادن پیاز ها به تابه اضافه کنید و تفت دهید. و به مواد سمبوسه اضافه کنید.
 5. برای آماده کردن سمبوسه پیتزایی از موادی مانند، قارچ، سوسیس و پنیر پیتزا علاوه بر سایر مواد استفاده کنید. و به این صورت که سوسیس و قارچ ها را تفت دهید و به سایر مواد سمبوسه اضافه کنید و هنگام قرار دادن مواد سمبوسه در نان مقداری پنیر پیتزا به آن اضافه کنید.
 6. برای اینکه سمبوسه شما خوش مزه تر شود می توانید مقداری فلفل سبز تند را تفت دهید و به مواد سمبوسه اضافه کنید.
 7. در تهیه سمبوسه می توانید از نان لواش آماده استفاده نکنید. می توانید خودتان مقداری آرد را با آب، به حالت خمیری در بیاورید و مواد را درون آن قرار دهید و در روغن قرار دهید تا سمبوسه شما پخته شود. اما درست کردن این نوع سمبوسه به مهارت بیشتری نیاز دارد و سختی بیشتری دارد.
 8. برای تهیه سمبوسه سیب زمینی و گوشت از نان لواش هم می توانید استفاده کنید اما مسئله اینجاست که درست کردن این پیش غذای خوشمزه با نان یوفکا یا فیلو باعث می شود که روغن کمتری به خود بگیرد و سریع تر سرخ شود.
 9. بخش اصلی طعم این پیش غذای فینگرفودی خوشمزه به خاطر ادویه های خاصی است که در تهیه آن استفاده می شود. ادویه های مخصوص سمبوسه را می توانید از عطاری تهیه کنید.
 10. این غذا را می توانید به عنوان یک غذای بچه مدرسه ای و دانشجویی نیز تهیه کرد.
 11. با سس قرمز می توانید سمبوسه ها را نوش جان کنید.
 

نکات تکمیلی در مورد سمبوسه

سمبوسه جزو غذاهای دانشجویی میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 15دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت میباشد .
سمبوسه را می توانید در وعده نهار - شام - پیش غذا - سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار - میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 2 نفر مناسب میباشد .

سمبوسه و طرز تهیه سمبوسه خوشمزه و نکات مثلتی کردن آن

منبع : namnak.com