تاثیر مخرب ماری جوانا بر روی مغز

ماری جوانا و تاثیر ماری جوانا و عوارض ماری جوانا و تاثیر ماری جوانا بر مغز را بخوانید.
تاثیر مخرب ماری جوانا بر روی مغز

تاثیر ماری جوانا بر مغز چگونه است؟

زمانی که فرد از ماری جوانا استفاده می کند بعد از چند دقیقه به عالم اوهام رفته و این حالت پس از 30 دقیقه به حد نهایت خود می رسد.در این بخش ویدئوی قابل تآمل و جالبی از تآثیر این ماده مخدر روی مغز را مشاهده می کنید.

برای قرن ها انسان ها از مواد مختلفی برای تغییر حس و حالشان استفاده کرده اند. از کافئین گرفته؛ سیگار یا الکل تا مواد مخدر قوی. اما ماری جوآنا به عنوان رایج ترین ماده ی مخدر غیر قانونی مصرفی در آمریکای شمالی؛ چه جایگاهی دارد؟ و دقیقاً چگونه مغز شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

ماری جوانا

 
اول ما باید با نحوه ی عملکرد مغز آشنا بشیم. نورون های شما سلولهایی هستند که اطلاعات را در مغز شما پردازش می کنند. این کار با آزاد کردن مواد شیمیایی بنام انتقال دهنده های عصبی از آکسونِ یک سلول عصبی به دَندریت سلول عصبی مجاور امکان پذیر میشود.
 
انتقال دهنده های عصبی بار الکتریکی را در سلول عصبی نورون مقصد تغییر میدهند؛ در نتیجه آنرا تحریک میکند و یا از عمل بازمیدارد.
 
اگر سلول عصبی تحریک شود پیام عصبی از آن عبور میکند. اگر چه ساده به نظر میرسد؛ اما نتیجه ی کارِ این پیامهای عصبی با هم، در یک هزارم ثانیه پیکره بندی پیچیده ای را تشکیل میدهند که به سرعت در سرتاسر مغز جریان پیدا میکنند.
 
 
این فرآیند هر زمان که شما فکر میکنید یا نفس میکشید یا حرکت میکنید؛ اتفاق می افتد. بنابراین هنگامی که ماری جوآنا استفاده کنید؛ چه اتفاقی برای مغزتان می افتد؟ خُب؛ برخلاف الکل که هیچ کدام از اتمهایش شبیه اتمهای بدن شما نیستند؛ شاهدانه ماری جوآنا حاوی مولکول هایی ست که بسیار شبیه مولکول هایی ست که در مغز ما وجود دارند:کانابینوئیدها (Cannabinoids).
 
 
اما مقدار طبیعی کانابینوئیدها در مغز ما بسیار کمتر از مقداری است که از طریق مصرف مواد مخدر به ما میرسد. خصوصاً ماده ای بنام "تتراهیدروکانابینول" یا تی اچ سی (THC) که شباهت زیادی به یک انتقال دهنده طبیعی بنام " آناندامید" (Anandamide) دارد.
این کانابینوئیدها انتقال دهنده های خاصی هستند که هنگام خستگی و توقف سلولهای عصبی؛ آزاد میشوند. سلول های عصبی برای جلوگیری از یکسره شدن صدمات احتمالی بطور موقت غیر فعال میشوند.
 
این کار مغز شما قادر میسازد تا عملکردی کنترل شده و آرام داشته باشد. اما کانابینوئیدها در قسمت هایی از مغز، این عملکردها را مختل میکنند. آنها زمان استراحت سلولهای عصبی که هنوز فعال هستند را بهم زده و باعث میشوند افکار، تصورات و قدرت ادراک شما بالا برود!
 
 
به این معنی که هنگامی که شروع به فکر کردن کردید؛ واضح ترین و عمیق ترین افکار را تجربه خواهید کرد. شما نمیتوانید روی چیزهای دیگه تمرکز کنید یا آخرین افزایش ناگهانی سطح هوشیاری تان رو به خاطر بیارید. برای اینکه در وسط یک فکر دیگر حبس شده اید! و سلولهای عصبی شما موقتاً کار نمی کنند تا اینکه فکر جدیدی به ذهنتان بیاد.
 
ماری جوانا
 
 
این کانابینوئیدها همچنین سطح دوپامین و نور اپی نفرین را در مغز تحت تاثیر قرار میدهند. که اغلب باعث نشئگی، سستی، نوسان درد و افزایش کلی یک احساس تجربه می شوند. اما گاهی نیز باعث اضطراب و نگرانی می شوند. 

علاوه بر این مناطق پذیرای گیرنده ی کانابینوئیدها مسئول کنترل حافظه ی کوتاه مدت، یادگیری، هماهنگی، کنترل حرکت و عملکردهای شناختی هستند.

تاثیر مخرب ماری جوانا بر روی مغز

منبع : namnak.com