بهترین و سالم ترین جنس قابلمه برای پخت غذا

سالم ترین ظروف پخت و بهترین و سالم ترین قابلمه برای پخت غذا و قابلمه های مضر و خطرناک ترین ظروف و ظروف سمی و بهترین ظروف پخت و پز.
بهترین و سالم ترین جنس قابلمه برای پخت غذا

4 نوع وسیله سمی آشپزی و 4 جایگزین ایمن

اکثر مردم این روزها از اهمیت تغذیه سالم آگاه هستند و با این حال، همه کس نمی داند که ظروف مورد استفاده برای تهیه غذا تقریباً به اندازه خود غذا مهم هستند و حتی سالم ترین رژیم غذایی می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود اگر که ظروف شما سمی باشد. اینجا ما در بهداشت و سلامت درباره خطرناک ترین وسایل آشپزی تحقیق کرده ایم و به جای آن ها گزینه های ایمن تر و سالم ترین ظروف پخت و پز را پیدا کردیم که در ادامه ارائه خواهیم داد.

سالم ترین ظروف پخت

معرفی سالم ترین و خطرناک ترین ظرف برای آشپزی

1. وسایل تفلون:

تفلون به احتمال زیاد بزرگ ترین مجرم در این لیست است. بسیاری از مردم این ماده نچسب را انتخاب می کنند چون مناسب و نچسب است و این هم از همه خطرناک تر است.

خواص نچسبی در وسایل آشپزی با یک روکش PTFE (پلی تترا فلورو اتیلن) به دست می آید که یک پلیمر پلاستیکی است و در هنگام حرارت دادن بیش از 572 درجه فارنهایت، شروع به خارج کردن سموم می کند و این گازهای سمی به علائم آنفولانزا مانند تب دود پلیمری که به طور غیر رسمی به عنوان آنفولانزا تفلون شناخته می شوند، منجر می شوند و آن ها نه تنها برای مردم خطرناک هستند، بلکه برای پرندگان خانگی نیز مانند طوطی بسیار مهلک می باشند.

یک ترکیب شیمیایی دیگر یافت شده در ظروف تفلون, PFOA (اسید پرفلوئوروکتانوئیک) است که با انواع مختلفی از سرطان ها از جمله سرطان پستان, پروستات و سرطان تخمدان مرتبط است، در حالی که اعتقاد بر این است که PFOA در محصولات تفلون در مقادیر کمی وجود دارد که هیچ خطری برای انسان ها ایجاد نمی کند, اما شایان ذکر است که در بسیاری از چیزهای روزمره دیگر نیز یافت می شود و به همین دلیل است که بهتر است کار خود را با آن ها تا جای ممکن محدود کنید.

به جای آن، این جایگزین ایمن را امتحان کنید:

وسایل آشپزی آهن: این یک گزینه پخت ایمن است و به خوبی و به طور مساوی گرم می شود و حتی می تواند چاشنی آن باشد که آن را نچسب می سازد و این وسایل هیچ چیز سمی در غذای شما پخش نمی کند و در حقیقت یک روش خوب برای افزایش سطح آهن بدنتان نیز است و اگر سطح آهن شما خوب باشد، می توانید ظروف فلزی حکاکی شده ای را که به اندازه کافی ایمن و راحت هستند نیز امتحان کنید.

قابلمه های مضر

2. ظروف آلومینیومی و فویل آلومینیوم:

جای تعجب نیست که استفاده از آلومینیوم بسیار گسترده است. علاوه بر این که فراوان ترین فلز است ، بسیار قدرتمند ، سبک وزن ، همه کاره و قابل بازیافت نیز هست اما بدون خطرات پنهان نیز نیست.

آلومینیوم یک فلز نوروتوکسیک است و سطوح آلومینیوم با چندین بیماری سیستم عصبی مرکزی از جمله آلزایمر و ALS مرتبط بوده است و اگرچه ظروف آلومینیومی معمولاً پوشش داده می شود، اما پوشش ها نازک است و در معرض شکستن قرار می گیرند و می تواند موجب پخش شدن فلزات سمی در غذای شما شود.

به جای آن این جایگزین ایمن را امتحان کنید:

ظروف شیشه ای: این گزینه دیگری است که باید در نظر بگیرید که هرگز وقتی گرم می شود، هیچ چیز سمی را آزاد نخواهد کرد، بادوام و سازگار با محیط زیست است و هیچ طعم یا بوی قدیمی ندارد و نه تنها نچسب است، بلکه قیمت خوبی هم دارد.

ظروف سمی

3. وسایل مسی آشپزی :

شما ممکن است ظروف مسی را در فروشگاه ها دیده باشید و متوجه باشید که چقدر زیبا هستند. همچنین ممکن است در مورد خواص رسانایش نیز شنیده باشید که اجازه گرمایش سریع و حتی سرمایش را می دهد. اما آیا می دانید که مس می تواند در واقع هنگام استفاده در وسایل آشپزی خطرناک باشد؟

مس مانند برخی از فلزات سنگین دیگر، برای سلامتی انسان بسیار مهم است اما مقدار زیادی از آن در بدن می تواند منجر به مسمومیت ناشی از فلز سنگین شود و هنگامی که ظروف مسی پوشش و روکشی نداشته باشند، می توانند در هنگام پختن غذا های اسیدی مس را آزاد کنند. این روکش اغلب حاوی نیکل است که یک عنصر سمی دیگر می باشد .

به جای آن این جایگزین ایمن را امتحان کنید:

وسایل فولادی ضد زنگ: این یک گزینه عالی است. نسبتاً سبک و مقاوم در برابر خراش هستند و می توانند نچسب درست شوند و مدت زیادی برای شما کار خواهند کرد. چنانچه توصیه کرده است فقط مطمئن شوید که فولاد ضد زنگ با درجه خوراکی بخرید. این نوع شامل هیچ نیکل یا کرومی نیست.

ظروف ایمن

4. ظروفی با پوشش سرامیکی:

وسایل آشپزی پوشیده با سرامیک خوب به نظر می رسند و در ابتدا به نظر یک گزینه ایمن به نظر می رسند. ظروف 100 % سرامیک به طور کامل برای اهداف آشپزی ایمن هستند و با این حال، یک روکش سرامیک معمولاً مواد بد را پنهان می کند.

روکش سرامیک نرم از دوام بالایی برخوردار نیست و پس از چند ماه استفاده روزمره ، خورده می شود و وقتی این اتفاق می افتد، سرب و کادمیم را که گاهی در پوشش ها یافت می شوند وارد مواد غذایی شما می کنند و مسمومیت سربی که یکی از خطرناک ترین انواع مسمومیت فلزی است و می تواند منجر به درد شکمی، سردرد، ناباروری و دیگر مشکلات سلامتی شود (و در موارد شدید، کما و مرگ) را ایجاد می کنند.

حتی وقتی پوشش عاری از سرب است، وسایل آشپزی می توانند خطراتی را ایجاد کنند. معمولاً آلومینیوم نوروتوکسیک است که تحت پوشش سرامیکی قرار دارد.

این جایگزین ایمن را به جای آن امتحان کنید:

ظروف 100 % سرامیکی: این یکی از بهترین و مطمئن ترین راه ها است، چون با مواد کاملاً طبیعی ساخته شده، سمی نیست و یا پوست خود را از دست نخواهد داد و همچنین نچسب است و می تواند در ماشین ظرفشویی شسته شود و تنها مشکل این است که ظروف 100 % سرامیک ممکن است بسیار پرهزینه باشند اما زمان زیادی برای شما باقی خواهد ماند.

خطرناک ترین و سالم ترین ظروف برای پخت غذا و آشپزی کدامند؟

منبع : namnak.com