16:53 1398/05/15

سلطانی‌فر:

آمادگی برگزاری نمایشگاه ورزش در تاجیکستان را داریم

وزیر ورزش و جوانان برای برپایی نمایشگاه های تخصصی در زمینه خدمات و تجهیزات ورزشی در تاجییکستان اعلام آمادگی کرد که با استقبال سفیر تاجیکستان در ایران همراه بود.

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از  پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان؛ مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در دیدار با نظام الدین زاهدی شمس الدین زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران که بعداز ظهر امروز در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، با ابراز امیدواری از اینکه دوره ماموریت سفیر تاجیکستان با  توسعه روابط دو کشور همراه باشد، اظهار داشت: آنچه مسلم است گسترش همکاری ها و روابط  با توجه به مشترکات فراوان در تاریخ،هویت و فرهنگ دو کشور می تواند به سود ایران و تاجیکستان باشد بویژه آنکه هر دو کشور هم فارسی زبان هستند و پیروزی ها و موفقیت های ورزشی دو کشور نیز باعث خوشحالی هر دو ملت است .

 

سلطانی فر با اشاره به یادداشت تفاهم همکاری  بین دو کشور در عرصه ورزشی که سال ها پیش به امضا رسیده توضیح داد: در شرایط کنونی نیز ساختار ورزش دو کشور تغییر یافته است و در ایران وزارت ورزش و جوانان و در تاجیکستان کمیته کار با ورزش و جوانان فعالیت می کنند که باید در زمینه فعالیت های جدید در قالب همکاری های آینده بازنگری داشته باشیم و به همین منظور پیشنهاد تدوین یادداشت تفاهم جدید داده ام که انشالله به زودی بین دو کشور برای همکاری ها در عرصه ورزش و امور جوانان امضا خواهد شد.

 

وزیر ورزش و جوانان ظرفیت های ورزشی دو کشور را موجب ایجاد ارتباط مناسب بین ایران و تاجیکستان دانست و افزود: در امور جوانان نیز با توجه به اشتراکات مذهبی، تاریخی و فرهنگی تعامل بین گرو ههای مختلف جوانان دو کشور، برگزاری هفته های فرهنگی امکانپذیر است.

 

سلطانی فر ادامه داد: ورزش ایران در برخی رشته قدرت برتر در دنیا و در رشته هایی هم در قاره آسیا حرف اول را می زند که این آمادگی وجود دارد که با اعزام مربی و مدرس، شرایط مناسبی را  برای پیشرفت ورزش تاجیکستان نیز رقم بزنیم. هر چند که در زمینه بازی های بومی محلی نیز نیز مشترکات خوبی بین دو کشور وجود دارد از طرفی تاجیکستان نیز از اولین کشورهایی بود که عضو فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای شد و بستر مناسبی را در توسعه زورخانه ها در آن کشور بوجود آورد.

 

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به سفری که چهار سال پیش به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  به همراه دکتر روحانی به تاجیکستان داشته، اظهار داشت: سفر بسیار موفقیت امیزی بود و مردم  استقبال بسیار گرم و مهربانانه ای  داشتند و دستاوردهای خوبی هم برای دو کشور به ارمغان آمد.

 

سلطانی فر در ادامه داد: در ایران پیمانکاران بسیار خوبی داریم که در زمینه احداث اماکن ورزشی تجارب خوب و ارزنده ای دارند بطوریکه در حال  ساخت  دو ورزشگاه در  عراق هستند و طی سال های گذشته هم پیمانکاران ایرانی 25 استادیوم 15 هزار نفری و 35 تا د40 استادیوم 5 هزارنفری احداث کرده اند و از این توانمندی نیز می توانیم برای اجرای پروژه های ورزشی تاجیکستان بهره ببریم.

 

وزیر ورزش و جوانان توانمندی ایران در زمینه تولیدات لوازم و تجهیزات ورزشی را هم مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: ما تولید کنندگانی داریم که لوازم ورزشی آنها در سطح کیفی بالا و استاندارد  به 18 کشور دنیا صادر می شود و از طرفی طبق توافقی که صورت گرفته در باکو نمکایشگاه تجهیزات ورزشی ایران برگزار می شود که این توانمندی برای برگزاری این نمایشگاه در  تاجیکستان نیز وجود دارد و در این بین با توجه به  راهبردهای مقام معظم رهبری و رییس جمهور محترم  ملزم هستیم که ظرفیت های موجود کشور را با اولویت کشورهای همسایه بویژه فارسی زبان صادر کنیم.

 

سلطانی فر از ورزش به عنوان قدرت نرم افزاری یک کشور نام برد که می تواند سایر ارتباط ها را نیز افزایش دهد  و موجب تعمیق روابط کشورها شود.

 

نظام الدین زاهدی شمس الدین زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در این دیدار ورزش ایران را دارای پیشرفت ها و موفقیت ها بسیار خوب در عرصه بین المللی نام برد و با تبریک  قهرمانی والیبال ایران در رقابت های جوانان جهان تصریح کرد: مردم تاجیکستان از موفقیت های ورزشکاران ایران واقعا خشنود می شوند و سال گذشته هم در قالب رقابت های جام جهانی ما به ایران در فوتبال افتخار کردیم و اکنو نیز اشتیاق فراوان برای بهره گیری از تجارب ورزش ایران برای پیشرفت ورزش در تاجیکستان داریم و از پیشنهادهای سلطانی فر استقبال کرده و زمینه برگزاری نمایشگاه تخصی تجهیزات ورزشی را در تاجیکستان بوجود خواهیم آورد.

منبع : ورزش سه