15:03 1398/06/12

به رئال امسال امیدی هست؟

هشت اشتباه بزرگ رئال در انتقالات تابستانی

فصل نقل و انتقالات تابستان 2019 هم به اتمام رسید؛ در حالی که رئال نه تنها انقلابی به خود ندید که تیم کاملی هم در اختیار ندارد.

به گزارش "ورزش سه"، دیروز خیلی ها منتظر یکی دو بمب نقل و انتقالاتی از رئال مادرید بودند. زیدان در نشست خبری شنبه شب خود به نوعی وعده داد که تا روز دوشنبه حداقل یک خرید بزرگ خواهند داشت اما در نهایت آلفونس آرئولا گلر پی اس جی به رئال ملحق شد. در واقع او جانشین کیلور ناواسی شد که به پی اس جی رفت.

انقلابی که زیدان فصل گذشته وعده اش را داده بود نیز محقق نشد و پس از گذشت سه هفته، رئال همان تیم تکراری و خسته کننده سال گذشته نشان داده است. تنها ستاره تازه به خدمت گرفته شده رئال، ادن هازارد است که به دلیل مصدومیت هنوز نتوانسته به میدان برود و بعید است فعلا تبدیل به یکی از مهره های مهم و تعیین کننده رختکن رئال شود.

رئال پس از گذشت سه هفته از لالیگا لزوم ایجاد یک انقلاب و تحول بزرگ را فریاد می زند اما پنجره انتقالات بسته شد بدون اینکه فوق ستاره جدیدی به این تیم بپیوندد. می شد رئال تیم بهتری در نقل و انتقالات ببندد؟ سران باشگاه در این پنجره مرتکب چه اشتباهاتی شدند؟ در زیر به هشت نمونه از اشتباهات پرز و معاونانش اشاره خواهیم کرد.

انقلابی که انقلاب نبود

رئال مادرید فصل 20-2019 به وضوح نیاز به یک تحول بزرگ داشت. زیدان فصل گذشته در یکی از نشست های خبری خود گفت که قطعا ترکیب تیمش برای فصل بعد را متحول خواهد کرد اما در نهایت تنها ادن هازارد به عنوان یک ستاره جهانی جذب شد. تنها بازیکنی که قادر به حضور در ترکیب ثابت رئال مادرید است. رئال در سه هفته گذشته لالیگا تیمی با هسته مرکزی تیم سال 2014 خود بوده و پالس های خوبی برای هوادارانش نفرستاده است.

هزینه بالا و غیرضروری

بر کسی پوشیده نبود که رئال باید در انتقالات تابستانی امسال بیش از چند سال گذشته هزینه کند. در نهایت رئال با 305 میلیون یورو بیش از هر تیمی در اسپانیا برای خرید بازیکن هزینه کرد. آنها شش بازیکن(هازارد، یوویچ، مندی، میلیتائو، روردیگو و کوبو) را به خدمت گرفتند در حالی که کوبو را به مایورکا قرض دادند و رودریگو هم به تیم دوم فرستاده شد. مندی فعلا ذخیره مارسلو است، میلیتائو ذخیره راموس و واران و یوویچ نیز بعید است با حضور بنزما فرصت زیادی برای بازی پیدا کنند. در این بین تنها 100 + 30 میلیون یورویی که برای هازارد هزینه شده، منطقی جلوه می کند. به نوعی رئال بیشتر بازیکنانی ذخیره اما با صرف هزینه زیاد به خدمت گرفته است.

3- از دست دادن بازیکنان جوان و محصول باشگاه

فلورنتینو پرز و زین الدین زیدان بازیکنانی چون سرخیو رگیلون، ماریو هرموسو، مارتین اودگارد و پابلو سارابیا را در دست خود داشتند و می توانستند برخی از این ستاره های جوان را با صرف هزینه ای اندک به خدمت بگیرند. برخی دیگر مثل اودگارد و رگیلون نیز متعلق به رئال بودند ولی به سوسیداد و سویا قرض داده شدند. هرموسو که می توانست با هزینه ای کمتر از 10 میلیون یورو به رئال بازگردد، از سوی رئال غیر ضروری اعلام شد و به اتلتیکو پیوست. سارابیا نیز راهی پی اس جی شد. رئال با همین چهار بازیکن می توانست یک تیم دوم ارزان قیمت ولی باکیفیت روی نیمکت داشته باشد.

4 عدم جذب اولویت های زیدان

زین الدین زیدان تیمی متفاوت با رهبری پل پوگبا در میانه زمین می خواست. برای او مهم نبود قیمت پوگبا چقدر است ولی در نهایت باشگاه حاضر نشد رقم بالای درخواستی منچستر(200 میلیون یورو) را پرداخت کند؛ در حالی که زیدان از ستاره فرانسوی به عنوان اولویت خود در نقل و انتقالات یاد کرده بود. پوگبا هافبکی است که رئال نمونه مشابهش را در اختیار ندارد. بازیکنی فعال و پویا در تمام خطوط زمین. نه مودریچ و نه تونی کروس ویژگی های پوگبا را ندارند. زیدان حالا مهره اصلی خط میانی خود را در اختیار ندارد.

5- عدم انتقال ستاره های مغضوب زیدان

گرت بیل و خامس رودریگز مورد نظر زیدان نبودند و او تمایل داشت هر دو راهی تیمی دیگر شوند اما عجیب است که در طول دو ماه نقل و انتقالات، رئال در انتقال هر دو ناموفق بود. ستاره هایی که از قیمت شان کاسته شده ولی دستمزدی بالا دریافت می کنند؛ هرچند نمی توان منکر کیفیت بالای هر دو شد. زیزو حالا محبور است ایده های خود را تغییر دهد تا بتواند از بیل و خامس در ترکیب اصلی استفاده کند. ماریانو دیاز دیگر بازیکن مغضوب زیدان هم در نهایت ماندنی شد.

6- تیمی نامتوازن در خط میانی و حمله

رئال مادرید حالا تنها چهار هافبک تخصصی در اختیار دارد؛ تونی کروس، کاسیمیرو، مودریچ، فده والورده؛ در حالی که در فاز تهاجمی این تیم تقریبا 9 بازیکن دیده می شوند. یعنی بیش از حد نیاز. مشخص نیست چرا پس از انتقال قرضی دنی سبایوس به آرسنال و نیز فروش مارکوس یورنته به اتلتیکو، رئال هیچ هافبکی به خدمت نگرفت.

7- عدم جذب بازیکن ذخیره برای کاسیمیرو

نقل و انتقالات به اتمام رسید بدون اینکه رئال هافبک تدافعی تخصصی جدید به عنوان ذخیره کاسیمیرو جذب کند. تجربه نشان داده است که کاسیمیرو در طول فصل یکی دو بار مصدوم می شود و استفاده از تونی کروس به جای او نیز جواب نمی دهد. با جدایی یورنته حالا جای خالی یک هافبک تدافعی ذخیره کاملا احساس می شود.

8- عدم جذب یک مدافع وسط بزرگ

رئال فصل جاری را نیز با همان مدافعان همیشگی خود شروع کرده و ادامه خواهد داد. از حالا مشخص است که زیدان برای بازی های بزرگ از مارسلو، دنی کارواخال، سرخیو راموس و رافا واران استفاده خواهد کرد. مدافعانی که هر کدام زمانی بهترین در دنیا بودند ولی الان از روزهای خوب خود فاصله دارند. ادر ملیتائو مدافع برزیلی از پورتو به خدمت گرفته شد اما زیدان در سه بازی اخیر یک دقیقه هم از او استفاده نکرده است. مشخص نیست چرا برای یک مدافع ذخیره، 50 میلیون یورو هزینه شده است؛ در حالی که در هر سه بازی اخیر، ضعف در خط دفاعی رئال آشکار بوده است.

منبع: مارکا

منبع : ورزش سه