15:55 1398/06/12

راهکار جدید غول‌های اروپا برای دور زدن فرپلی مالی

خطر نقض فرپلی مالی فیفا همیشه بیخ گوش باشگاه های بزرگ دنیاست و آنها دست به هر کاری می زنند تا از این قضیه فرار کنند.

به گزارش "ورزش سه"، به نقل از مارکا، قوانین سفت و سخت فیفا در مورد فرپلی مالی باعث ایجاد تحولات بزرگ در بازار نقل و انتقالات شده است. دیگر هر باشگاهی نمی تواند به راحتی دست به خریدهای نجومی بزند و همه باید بین خرید و فروش های شان یک توازن منطقی وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت با جریمه فیفا روبرو خواهند شد. میلان جدیدترین باشگاه بزرگی است که با نقض فرپلی مالی روبرو شده است و در سال های گذشته سیتی و پی اس جی نیز با این قضیه دست به گریبان بودند با این حال اخیرا آنها راهکاری جدید برای دور زدن این قانون پیدا کردند: جذب ستاره های بزرگ به صورت قرضی با بند خرید دائمی برای سال بعد.

فرمولی که به آنها اجازه می دهد در کوتاه مدت سر و شکلی به وضعیت مالی خود بدهند و ضمن جذب یک ستاره بزرگ، هزینه بالایی هم متحمل نشوند. البته این به آن معنا نیست که انتقال در مجموع هزینه بالایی نخواهد داشت اما حداقل در یک بازار نقل و انتقالاتی، فشار مالی به باشگاه وارد نخواهد کرد. بدعت را پی اس جی در سال 2017 با جذب قرضی کیلیان امباپه از موناکو گذاشت. پی اس جی امباپه را قرضی با بند خرید دائمی به خدمت گرفت و برای انتقال قرضی 45 میلیون یورو و یک سال بعد برای دائمی، 135 میلیون یورو به موناکو پرداخت کرد.

امسال تیم هایی مثل رئال مادرید، بارسا، بایرن، پی اس جی، اینتر و تاتنهام در این موضوع به نحوی دخیل بودند. برای مثال پی اس جی در روز آخر نقل و انتقالات، مائورو ایکاردی را از اینتر به صورت قرضی با بند خرید 65 میلیون یورویی جذب کرد یا بایرن فیلیپه کوتینیو و پریشیچ را از بارسا و اینتر به همین شکل به خدمت گرفت.

انتقال های قرضی مهم تیم های بزرگ در تابستان 2019

الکسیس سانچس از یونایتد به اینتر

دنی سبایوس از رئال به آرسنال(توپچی ها دستمزد سبایوس را پرداخت می کنند ولی او بند خرید ندارد.)

آرئولا از پی اس جی به رئال(پی اس جی بخشی از دستمزد آرئولا را پرداخت می کند ولی او بند خرید ندارد.)

لوسلسو از بتیس به تاتنهام

خسه از پی اس جی به اسپورتینگ

مخیتاریان از آرسنال به رم

آنته ربیچ از فرانکفورت به میلان

آندره سیلوا از میلان به فرانکفورت

سرخیو ریکو از سویا به پی اس جی

منبع : ورزش سه