11:29 1398/06/17

اصفهانیان: ممبینی تصمیم گیرنده است؛کمیته داوران نداریم

داورانی بودند که می توانستند بروند اما ماندند

خبر مهاجرت علیرضا فغانی داور مطرح فوتبال ایران و جهان به استرالیا و پایان کار قضاوت او در فوتبال داخلی یکی از مهمترین اخبار دو روز گذشته ورزش ایران بوده است.

به گزارش " ورزش سه" روز گذشته داور مطرح آسیا به طور رسمی اعلام کرد که به زودی از ایران مهاجرت کرده و این به معنای پایان قضاوت های فغانی در فوتبال داخلی است. با این وجود اوگفته است که طبق صحبتی که با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال داشته در بازی های بین المللی با پرچم ایران شرکت خواهد کرد. دیروز رضا غیاثی داور قدیمی فوتبال ایران جدایی فغانی را به مشکلات کمیته داوران و تصمیماتی که نسبت به این داور سرشناس اتخاذ شده مرتبط دانست و عنوان کرد که فغانی به خاطر کارشکنی ها و چیدمان های نادرست از ایران می رود.

فریدون اصفهانیان رئیس سابق کمیته داوران و داور قدیمی فوتبال ایران در ارتباط با این موضوع گفت:«ببینید این تصمیمی است که آقای فغانی گرفته و انشالله تصمیم خوبی باشد. او گفته می خواهد در خدمت خانواده اش باشد و من برایش هرکجا که هست آرزوی موفقیت می کنم.»

او درباره حرف های رضا غیاثی که گفته بود افرادی در کمیته داوران باعث این جدایی شده اند گفت:« راستش را بخواهید در حال حاضر کمیته داورانی به آن شکل نداریم. من اصلا نمی دانم چه کسانی در این کمیته هستند و نمی دانم منظور آقای غیاثی چه کسانی بوده است. درحال حاضر تصمیم گیرنده خود آقای ممبینی است و شاید کسانی باشند که از بیرون به ایشان کمک می کنند که ما خبر نداریم.»

اصفهانیان درباره سفر فغانی به استرالیا گفت:« بازیکنان فوتبال لژیونر می شوند و بعد برمی گردند برای تیم ملی بازی می کنند اما نمی دانم داوران هم می توانند این کار را انجام بدهند یا نه.» او افزود:« داوری که در بالاترین سطح قاره و جهان قضاوت می کند برای بازی های داخلی معمولا برای بازی های مهم و مسابقاتی که داوران دیگر نمی توانند قضاوت کنند انتخاب می شود. شاید برای داور اصطکاکی هم به وجود بیاید اما در نهایت معتقدم که باید طوری برنامه ریزی شود که به این داور خدشه ای وارد نشود. فغانی تاپ ترین داور ما بود و این طبیعی است که حساس ترین مسابقات را به او بدهیم. از طرفی هم از داورانی مثل آقای فغانی این انتظار هست که قضاوت هایشان شسته رفته و بدون اشتباه باشد.»

او ادامه داد:« او در بعضی بازی ها کارهایی می کند که هر داوری نمی تواند انجام بدهد، اینکه در یک درگیری دست بازیکن یک تیم بزرگ را می گیرد و به سمت دیگر می کشد از عهده او برمی آید؛ شاید خیلی ها این را نپسندند و بگویند با نرم جهانی مطابقت ندارد.»

رئیس سابق کمیته داوران در ادامه گفت:« آقای فغانی حتما بررسی های لازم را انجام داده و برنامه های کاری اش را هم مشخص کرده است. اما این را هم بگویم که در این این سال ها افراد دیگری هم بودند که شرایط خوبی برای رفتن داشتند اما به دلایل گوناگون نرفتند اما تصمیم آقای فغانی رفتن بوده است.»

او در این ارتباط که آیا جو منفی در جامعه داوری علیه فغانی وجود داشته گفت:« من فکر نمی کنم اینگونه بوده باشد. جامعه داوری ما هم ضعف هایی داشته اما انتظارات از آقای فغانی بالا است. »

 او اضافه کرد:« اعضای جامعه داوری خودشان داوری کرده اند ؛ خود من سخت ترین بازی ها را قضاوت می کردم و یادم هست عادل فردوسی پور در برنامه نود می گفت اصفهانیان در یک هفته سه بازی را قضاوت کرده است. یادم نیست که آن زمان رئیس کمیته داوران چه کسی بود اما حتما آن ها براساس شرایط داور و مسابقات انتخاب ها را انجام می دادند. » اصفهانیان گفت:« الان فغانی این تصمیم را گرفته و باید به آن احترام گذاشت. »

داور قدیمی فوتبال ایران همچنین با اشاره به استعدادهای خوبی که داوری ایران دارد گفت:« ما اگر به جامعه داوری مان بها بدهیم و شایسته ها را شناسایی و استعدادیابی کنیم من مطمئن هستم جایگزین های خیلی خوبی برای فغانی و داوران دیگر خواهیم داشت. در کلاس های داوری لیگ برتر امسال که محمدصالح سوبخیدین» مدرس فدراسیون بین المللی حضور داشت آقای فنایی به ایشان گفت که بعد از فغانی داوری در این سطح نداریم اما سوبخیدین گفت که برعکس ایران داوران خیلی خوبی دارد. ما در حال حاضر داورانی خوش استیل و تحصیلکرده داریم که آینده داوری آسیا هستند. »

او گفت:« آقای فغانی بزرگ است و تصمیمش رابرای رفتن  گرفته است. از طرفی باز هم می گویم که ما کمیته داورانی در حال حاضر نداریم که بخواهد تشکیل جلسه بدهد و یا بخواهد فغانی را اذیت کند. شاید کسانی از بیرون به آقای ممبینی کمک می کنند که من خبر ندارم.»

منبع : ورزش سه