13:00 1398/06/18

ایران- هنگ‌کنگ زیر سایه خشونت در اندونزی

با وجود نگرانی‌های ایران از بازی در هنگ‌کنگ به دلیل ناآرامی‌های اخیر در این شهر، دیدار مالزی و اندونزی در کشور اندونزی بود که با درگیری‌های شدید همراه شد.

به گزارش "ورزش سه"، تیم ملی ایران فردا در هونگ کونگ طبق برنامه در مرحله دوم از رقابتهای انتخابی جام جهانی قطر در قاره آسیا به مصاف هنگ‌کنگ می‌رود. ایران اما به دلیل وقوع ناآرامی‌های اجتماعی که هفته‌های اخیر در این شهر وجود داشته نگران امنیت بازیکنان و تماشاچیان خود است و به صورت رسمی خواستار لغو این بازی یا برگزاری آن در زمین بی‌طرف شده بود.

 

اما در این میان خطر اصلی در جریان دیدار مالزی و اندونزی که به میزبانی اندونزی برگزار می‌شد در استادیوم اتفاق افتاد. درگیری‌های شدیدی که در استادیوم اندونزی اتفاق افتاد دست کم به زخمی شدن سه هوادار حاضر در استادیوم منجر شده است.

 

هواداران اندونزی با پرتاب بمب‌های دست‌‌ساز و پرتاب کیسه‌ها و بطری‌های پر از مایعات به درون زمین مانع از انجام بازی شدند. چندین نفر از هواداران مالزی که در استادیوم حاضر بودند با حمله هواداران میزبان روبرو شده و بازیکنان تیم ملی مالزی با اسکورت پلیس از زمین به بیرون هدایت شدند.

 

با اینکه مالزی در این بازی مهمان بود ولی عده زیادی از هواداران این تیم خود را برای تماشای بازی تیم ملی‌شان به استادیوم رسانده بودند. فضای بازی از همان آغاز پرتنش بود و هواداران اندونزی چندین بار به سمت جایگاه مالزیایی‌ها یورش برده و سعی کردند با کندن فنس‌های محافظ به آنها دسترسی پیدا کنند. در این دقایق، بازی متوقف شده و به مدت هشت دقیقه معلق بود.

 

در پایان بازی مالزی با نتیجه 3-2 به پیروزی رسید و این به شدت خشم هواداران میزبان افزود. آنها خشم خود را بر روی استادیوم و هواداران مالزی خالی کردند. شدت خشونت آنقدر زیاد بود که مسئولین تامین امنیت استادیوم و نیروهای پلیس برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه بزرگ به سرعت دست به  کار شدند.

 

هواداران اندونزی که غیر قابل کنترل شده بودند با پرتاب بمب‌های دودزا به مقابله با پلیس و نیروهای امنیتی پرداختند. چندین نفر از هواداران مالزی که در حال فرار از مخمصه بودند از ناحیه دست و پا دچار شکستی شدند. بازیکنان مالزی هدف اصلی خشم هواداران اندونزی بودند و مقامات این کشور ناچار شدند آنها را با خودروی زرهی به فرودگاه منتقل کنند تا به کشورشان برگردند.

 

مقامات فدراسیون فوتبال مالزی از اتفاقاتی که در اندونزی رخ داده به شدت خشمگین هستند و اعلام کرده‌اند اعتراض رسمی و شدید خود را به فیفا ارائه خواهند کرد. آنها معتقد هستند که مقامات اندونزی در آنچه رخ داده مسئول هستند و تیم ملی اندونزی به خاطر اتفاقات ورزشگاه ملی‌ این کشور باید پاسخگو بوده و با جریمه مواجه شود.

 

منبع : ورزش سه