18:23 1398/07/01

تعویض‌های کالدرون شجاعانه و حرفه‌ای بود

کلهر: باقری نقش مهمی در موفقیت پرسپولیس دارد

پرسپولیس توانست با بازیکنان با تجربه ، تعویض‌های کالدرون و حضور شخصی مثل کریم باقری دربی حساس تهران را ببرد.

به گزارش" ورزش سه"، محمود کلهر بازیکن سابق پرسپولیس در ارتباط با شهرآورد شماره 90 گفت: «من هم با کارشناسان موافقم که می‌گویند دربی بار فنی بالایی نداشت. با این وجود پرسپولیس سرتر بود و مالکیت توپ و کارهای ترکیبی بیشتری داشت.»

او در ادامه گفت: «طبق آمار پرسپولیس بهتر بود اما برخلاف جهت بازی یک موقعیت گل که همان پنالتی بود را به حریف داد. در بازی‌های بزرگ این بازیکنان حرفه‌ای و باتجربه هستند که می‌توانند به داد تیم‌ها برسند. بیرانوند در این صحنه پنالتی را گرفت و پرسپولیس به خوبی توانست به بازی برگردد.»

هافبک سابق پرسپولیس در ادامه با اشاره به تعویض‌های کالدرون و نقش کریم باقری گفت: «تعویض‌های کالدرون خیلی خوب بود ضمن اینکه حضور شخصی مثل کریم باقری در موفقیت‌های پرسپولیس بسیار مهم است. با وجود اینکه تیم بازی‌هایش هنوز چنگی به دل نمی‌زند اما توانسته صدر جدول را حفظ کند و من فکر می‌کنم تیم بعد از برد دربی روان‌تر و شاداب‌تر بازی می‌کند. کالدرون مربی بزرگ و باتجربه‌ای است که شجاعتش را داشت از یک بازیکن جوان در این بازی استفاده کند.»

کلهر همچنین گفت: «من شک ندارم پرسپولیس هفته به هفته بهتر می‌شود. خوشبختانه شاکله تیم حفظ شده و خروجی زیادی نداشته است. استقلال نیمی از بازیکنانش را از دست داده و یک مربی به زمان نیاز دارد تا بتواند تیم را به انسجام برساند. کالدرون هم به زمان بیشتری نیاز دارد و شاید کمک‌های کریم باقری باعث شده تا خیلی سریع‌تر بتواند با شرایط تیم و بازیکنان آشنا شود. اینکه بازیکنان این‌همه باقری را دوست دارند و به او احترام می‌گذارند منجر به اتحاد و انسجام تیمی می‌شود. چیزی که در استقلال دیده نشد و در کنار استراماچونی هیچ کسی مثل باقری وجود ندارد.»

مربی تیم "رسانه ورزش" در ادامه گفت: «باید به نقش محمدحسن انصاری‌فرد هم اشاره کرد. او خودش فوتبالی است؛ من سابقه همکاری با انصاری‌فرد را در پرسپولیس دارم و مدیرآکادمی تیم در زمان مدیرعاملی‌اش بودم. او مدیر آرام و بدون جنجالی است که فوتبال را خوب می‌شناسد و می‌تواند به تیم خیلی کمک کند.»

او درباره آندره‌آ استراماچونی هم گفت: «به نظرم استراماچونی مربی خوبی است. او بازیکنان جوان و گمنامی را در ترکیب گذاشت تا در این بازی حساس به میدان بروند. خوشبختانه مربیان خارجی همیشه فرصت دارند و این می‌تواند کمک کند تا او تیمش را بسازد. باز هم می‌گویم استراماچونی مربی خوبی است که در سری آ مربیگری کرده و می‌تواند یک تیم جوان و با تفکرات جدید بسازد.»

*مجتبی محرمی من را به پرسپولیس برداو که سابقه حضور در دربی را با لباس تیم‌های استقلال و پرسپولیس دارد درباره این بازی گفت: «هرچه هم بگویند اما دربی استرس دارد. خوشبختانه الان خیلی شرایط بهتر شده و ضمن اینکه مربیان به مسایل رواشناسی آشنا هستند از متخصصان این کار هم کمک می‌گیرند. با این وجود استرس باعث می‌شود که کیفیت فنی بازی پایین باشد. در زمان ما هم استرس بالا بود اما بازیکنان کیفیت و خلاقیت بیشتری در زمین داشتند. هم در استقلال و هم در پرسپولیس در هر پست بازیکنان تکنیک ، سرعت و شجاعت زیادی داشتند.»

محمود کلهر یکی از بازیکنانی است که در سه تیم بزرگ و مطرح فوتبال ایران بازی کرده است. او ابتدا در استقلال، سپس پاس و بعد در پرسپولیس بوده است. خودش در این باره می‌گوید:« من سال 64 هم در جوانان و هم در بزرگسالان استقلال بازی می‌کردم و آن سال قهرمان شدیم. استقلال در آن دوران تیم فوق‌العاده‌ای بود و بازیکنان بزرگی داشت. بعد از آن به پاس رفتم و با این تیم قهرمان ایران و آسیا شدیم.»او که دوستی صمیمی با مجتبی محرمی بازیکن وقت پرسپولیس داشت درباره حضورش در پرسپولیس گفت: «مجتبی محرمی من را به پرسپولیس برد و علی آقا هم خیلی به من لطف داشت. البته خانواده من کاملا پرسپولیسی هستند و خودم هم دوست داشتم به این تیم بروم، مجتبی پیشنهاد داد و به تمرین رفتم و علی آقا هم من را پسندید. سال خیلی خوبی هم با پرسپولیس داشتم، در آسیا هم برای این تیم بازی‌های خوبی انجام دادم و بهترین گل زندگی‌ام را هم به الاتحاد عربستان زدم.»

او اضافه کرد:« آن زمان رسانه‌ها محدود بودند؛ یادم هست بعد از گلی که به الاتحاد زدم وقتی به تهران آمدیم فکر می‌کردم الان همه خبر دارند اما واقعا آن‌طوری نبود. فقط دنیای ورزش و کیهان ورزشی عکس و مطلب کوچکی درباره‌اش نوشته بودند.»

منبع : ورزش سه