10:11 1398/07/09

به کادر فنی تیم ملی اعتماد کامل دارم

عابدزاده: با آمدن طارمی و مهرداد دیگر تنها نیستم

امیر عابدزاده که مدتی از ترکیب اصلی تیم ماریتیمو دور شده بود، در دو بازی اخیر تیمش در هفته‌های ششم و هفتم لیگ پرتغال به ترکیب برگشت و نمایش درخشانی نیز داشت.

به گزارش" ورزش سه" بازی‌های تیم  ملی در جام ملت‌ها و همچنین مصدومیت باعث شد امیر عابدزاده جایگاهی را که درون دروازه تیم ماریتیمو داشت از دست بدهد. اما او با تلاش زیاد به ترکیب اصلی تیمش برگشت. در حالی که ماریتیمو در 5 هفته ابتدایی لیگ پرتغال نتایج بدی گرفته بود عابدزاده در هفته ششم و در بازی خارج از خانه برابر براگا که مقابل چشم هوادارانش محکوم به برد بود قرار گرفت. دروازه‌‌بان ایرانی ماریتیمو در این بازی عملکردی درخشان داشت و علاوه بر مهار پنالتی به همراه تیمش یک امتیاز مهم را کسب کرد. او به عنوان بهترین بازیکن زمین، بهترین دروازه‌بان هفته و هم‌چنین مهار پنالتی‌اش به عنوان بهترین سیو هفته انتخاب شد. در هفته هفتم حضور او درون دروازه با برد 2 بر یک ماریتیمو برابر موریرنزه همراه شد تا امیر بازگشتی باشکوه داشته باشد. با امیر عابدزاده گفت و گو کرده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

سال گذشته برایت از نظر فوتبالی خیلی خوب بود. بازی‌های خوبی در ماریتیمو و باشگاه‌‌های پرتغال داشتی و همراه تیم ملی به دو تورنمنت خیلی بزرگ رفتی اما در بازگشت از جام  ملت‌ها مصدوم شدی و بازی‌های باشگاهی را از دست دادی. از این دوران بگو.

من همیشه گفته‌ام که عاشق مسیر هستم و از مسیری که در آن هستم لذت می‌برم. هم‌زمان به دنبال هدفم هستم  و به مسیرهای جدید هم فکر می‌کنم. اتفاقی که بعد از جام ملت‌ها رخ داد این بود که اکثر مسابقات تعطیل بودند اما پرتغال بازی‌هایش جریان داشت و من هفت، هشت هفته را از دست دادم. این تعداد هفته برای یک دروازه‌بان زمان مناسبی است که خودش را نشان دهد ضمن اینکه وقتی برگشتم یکی دو مصدومیت کوچک هم نصیبم شد. البته من هیچ‌وقت دنبال بهانه نبودم. در فصل جدید مربی عوض شد و دروازه‌بانی پستی است که مربیان خیلی دیر در آن پست دست به تغییر می‌زنند، باید مصدومیت یا مشکلی جدی باشد، من وقتی از جام ملت‌ها آمدم این فرصت به دروازه‌بان برزیلی تیممان رسید، او با دو باخت شروع کرد اما این به خاطر شرایطی بود که تیم داشت. با این حال بعد از 5 هفته به من فرصت بازی رسید و خدا را شکر توانستم خوب کار کنم.

در بازگشتت دو بازی فوق‌العاده را پشت سر گذاشتی. بعد از درخشش برابر براگا بهترین دروازه‌بان هفته شدی و مقابل موریرنزه هم برنده شدید...

بازی با براگا یک بازی خیلی سخت بود؛ آنها قبل از آن در رقابت‌های اروپا ولورهمپتون را در زمین خودش شکست داده بودند و از طرفی درصدد جبران نتایج بدشان در لیگ بودند و می‌خواستند مقابل هوادارانشان در خانه به برتری برسند. خدا را شکر من در این بازی یک پنالتی را گرفتم و توانستم به تیمم کمک کنم. بعد از آن هم توانستیم به اولین برد خانگی‌مان دست پیدا کنیم و به نوعی  یک شروع جدید داشته باشیم. هر چند مسابقات لیگ پرتغال یک ماه به خاطر فیفادی و چهار بازی کاپ پرتغال به تعویق می‌افتد و معمولا تیم ‌ها از تیم دومشان در مسابقات کاپ استفاده می‌کنند.

حتما خبرداری که خوشحالی بعد از مهار پنالتی‌ات کمی حاشیه‌ساز و تعبیرها و تفسیرهای مختلفی گرفته است. جریان این خوشحالی کردنت چه بود؟

درباره صحنه خوشحالی بعد از مهار پنالتی هم باید بگویم این یک خطای دید بوده که برای بعضی‌ها به وجود آمده است. من همیشه گفته‌ام توکلم به خدای یکتا بوده است. من طبق عادتی که دارم که در زمان خوشحالی سه بار دستم را روی قلب و سینه‌ام می‌زنم و خدا را به خاطر موفقیت خودم و تیمم سپاس می‌گویم. در آن صحنه هم همین کار را کردم اما انگار برای بعضی‌ها خطای دید به وجود آمده است.

به عنوان یک فوتبالیستی که خیلی اهل تمرین و تلاش است، روزهایی که بازی نمی‌کردی چگونه برایت سپری شد؟

وقتی بازی نمی‌کردم می‌دانستم این هم جزئی از مسیر است. مسیر همیشه یک جور نیست و همه یک راه را برای رسیدن به هدف‌هایشان طی نمی‌کنند. خدا را شکر می‌کنم که این دوری‌ام طوری بود که توانستم تلاش کنم و خودم را به مربیان نشان بدهم. من سعی کردم آماده باشم تا اگر فرصتی به دستم برسد از آن استفاده کنم و بتوانم نماینده خوبی برای فوتبال ایران باشم.

با توجه به اینکه همیشه دنبال پیشرفت هستی فکر می‌کنی این امیر عابدزاده بهتر و آماده‌تر از امیر فصل گذشته است؟

من به‌شدت اعتقاد دارم که آدم نمی‌تواند در جا بزند و یا دارد پسرفت می کند یا پیشرفت. من دوست دارم فقط پیشرفت کنم و زمانی که بازی نمی‌کردم تمریناتم را جدی انجام می‌دادم. سعی کردم قوی‌تر باشم و نقطه ضعف‌هایم را برطرف و نقاط قوتم را تقویت کنم.

از نظر ذهنی باورهایم را تقویت کردم و می‌دانستم هر چه بیشتر تلاش کنم شانس بیشتری به سراغم می‌آید. در حال حاضر هم مهمترین هدفم این است که بتوانم این روند را ادامه داده و به تیمم کمک کنم.

در آخرین اردوی تیم ملی برای بازی با هنگ‌کنگ در لیست ویلموتس نبودی. آیا به تیم  ملی برمی‌گردی؟

صحبت‌هایی با مربی دروازه‌بان‌های تیم ملی قبل از اردوی قبلی داشتم. این منطقی بود که چون کمی از فضای بازی دور بودم دعوت نشوم. من و بقیه بچه‌ها به کادر فنی تیم ملی اعتماد کامل داریم و می‌دانیم همیشه بهترین تصمیم را برای تیم ملی می‌گیرند. خیلی خوشحالم که هنگ‌کنگ را بردیم چون مهمترین چیز برای همه ما باید سربلندی تیم ملی باشد. من سعی می‌کنم بهترین عملکرد را داشته باشم تا دوباره به تیم ملی دعوت شوم.

با حضور دو بازیکن ایرانی در پرتغال که با هر دو هم‌بازی هم بوده‌ایی ، انگار از تنهایی هم در آمده باشی. آیا مهدی طارمی و مهرداد محمدی را دیده‌ایی و نظرت راجع به عملکرد آن‌ها چیست؟

مهدی طارمی را دیدم. او بعد از بازی با براگا پیش من  آمد و با هم گپ زدیم. برای مهرداد محمدی هم خیلی خوشحال هستم. من در این سه سالی که اینجا تنها بودم وظیفه سنگینی داشتم تا نماینده خوبی برای ایران باشم، اما حالا خوشحالم که دو ایرانی دیگر هم هستند و این‌طوری هر سه ما کمک می‌کنیم که پرچم ایران را بالا نگه داریم.

طارمی و مهرداد محمدی شروع خوبی داشتند به نظرت می‌توانند در ادامه هم موفق باشند؟

به نظرم مهدی طارمی تا الان عالی کار کرده و برایش دعا می‌کنم همین روند را ادامه داده و بدرخشد. برای مهرداد هم همین آرزو را دارم و فکر می‌کنم با توجه به توان بچه‌ها این اتفاق بیفتد.

بازی رفت برابر آوز که مهرداد محمدی در آن بازی می‌کند را از دست دادی و حتی نامت در لیست هجده نفره نبود. دلیل خاصی داشت؟

دلیلش این بود که من چند پیشنهاد داشتم و باشگاه اجازه جدایی نمی‌داد و به خاطر این مساله من در لیست آن بازی نبودم. اما خدا را شکر این بحث‌ها تمام شد و الان شرایط خوب است.

این شروع خوبی که داشته‌ایی را ادامه می‌دهی و باز هم شاهد درخششت خواهیم بود؟

همه تلاشم را می‌کنم، وظیفه‌ام نسبت به قبل سنگین‌تر شده و دوست دارم به تیمم کمک کنم. ما 5 هفته اول را خوب نبودیم اما در این دو هفته نتایج خوبی گرفتیم؛ دو بازی سخت پیش رو داریم ابتدا باید با ستوبال در خانه و بعد از آن با پورتو دیدار کنیم. باید تمام تمرکزمان را بگذاریم تا از این دو بازی سخت سربلند بیرون بیاییم.

منبع : ورزش سه