16:33 1398/07/09

وادا لیست مواد ممنوعه ۲۰۲۰ را اعلام کرد

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) امروز (سه شنبه) لیست مواد و روش‌های ممنوعه ۲۰۲۰ را برای اجرا از ابتدای ژانویه ۲۰۲۰ (۱۰/ دی ماه/۱۳۹۸) منتشر کرد.

به گزارش «ورزش ۳» و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران، این لیست که شامل خلاصه اصلاحات اصلی و یادداشت‌های توضیحی و برنامه نظارتی ۲۰۲۰  است توسط کمیته اجرایی وادا در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹ تصویب و امروز منتشر شد.

وادا اعلام کرد: لیست منتشر شده یکی از شش استاندارد بین‌المللی مبارزه با دوپینگ است و کلیه امضاکنندگان نظام‌نامه جهانی ضد دوپینگ ملزم به متعهد بودن به این لیست هستند. طبق معمول این لیست مشخص می‌کند چه مواد و چه روش‌هایی برای ورزشکار ممنوع است، چه در حین رقابت و چه بیرون از رقابت و چه موادی برای رشته‌های خاص ورزشی ممنوع است.

الیویر نیگلی، دبیر کل وادا در این باره گفت: لیست ممنوعه هر سال طی یک دوره مشاوره به طور گسترده و با نظر صاحب‌نظران ضد دوپینگ از سراسر جهان به روزرسانی می‌شود. فرآیند به روزرسانی بسیار جامع است و هدف از آن اطمینان از این است که مواد و روش‌های جدید با پتانسیل دوپینگ - که یا در حال حاضر در بازار هستند یا در برخی موارد هنوز هم در حال توسعه بالینی هستند - در این فهرست قرار داده شوند.

وی افزود: این فرآیند به ما کمک می‌کند نه تنها از ورزش، بلکه از سلامت ورزشکاران در سطح جهان نیز محافظت کنیم. لیست ممنوعه سه ماه پیش از لازم الاجرا بودن آن منتشر می‌شود تا ورزشکاران و همراهانشان بتوانند از هرگونه تغییر مطلع شوند. و در نهایت، ورزشکاران مسئول تخلفات دوپینگی خود هستند، همراهان ورزشکاران در صورت تایید هم‌دست بودن، در برابر نقض قانون مبارزه با دوپینگ نیز مسئول هستند.

دبیرکل وادا خاطرنشان کرد: برای اضافه کردن ماده یا روش ممنوعه‌ایی به این لیست، باید مشخص شود که حداقل از دو یا سه  ویژگی زیر برخوردار است: پتانسیل افزایش  عملکرد ورزشی را دارد، خطر بالقوه سلامتی برای ورزشکاران است و یا روح ورزش را نقض می‌کند.یادآور می‌شود؛ ستاد ملی مبارزه با دوپینگ مطابق هر سال در اسرع وقت این لیست را ترجمه کرده و روابط عمومی و امور بین‌الملل فدراسیون پزشکی ورزشی ترجمه این لیست را بر روی پایگاه خبری تحلیل پزشکی ورزشی ایران، شبکه‌های اجتماعی و همچنین به صورت چاپی منتشر می‌کند.

 علاوه بر این اصل لیست و ترجمه آن نیز بر روی سایت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ قرار خواهد گرفت.

منبع : ورزش سه