20:00 1398/08/15

در آستانه‌ی حساس‌ترین بازی لیگ برتر؛

تقابل آتش دوستانه بین گواردیولا و کلوپ

دایو زدن، خطاهای تاکتیکی و جنگ در حال ظهور کلمات بین گواردیولا و کلوپ.

به گزارش "ورزش سه"، قهرمان لیگ برتر و قهرمان چمپیونزلیگ در این آخر هفته با هم شاخ به شاخ می‌شوند و مطبوعات هم در نقش آتش بیار معرکه هیزم به آتش حواشی این دیدار حساس ریخته‌اند.

پپ گواردیولا گفته که ممکن است در ادعای قبلی خود راجع به دایوزن بودن سادیو مانه بازیکن لیورپول اشتباه کرده باشد. اما او نتوانست در برابر اضافه کردن جملاتی شیطنت‌آمیز به اظهاراتش مقاومت کند.مربی منچسترسیتی ادعا کرد که او صحبت‌های یورگن کلوپ در پاسخ به حرف‌هایش در مورد دایو زدن را در روز دوشنبه و قبل از بازی لیورپول با خنک در چمپیونزلیگ نشنیده. اما پس از آن پپ به وضوح سخنان سرمربی لیورپول را وام گرفت تا به ادعایی در مورد معروف بودن تیمش به ارتکاب خطاهای تاکتیکی پاسخ دهد.

در روز سه‌شنبه از او در مورد اظهارنظر کلوپ که گفته بود: "گواردیولا زیادی به لیورپول فکر می‌کند." پرسیده شد. مربی سیتی در پاسخ گفت: " نمی‌دانم. من حرف‌های او را گوش نمی‌دهم." در پاسخ به سوالی در مورد خطای تاکتیکی اما او سخنان کلوپ را تکرار کرد: "نظری در این باره نمی‌دهم. من هیزم به آتش نمی‌ریزم."

این سومین مصاحبه‌ی مطبوعاتی در چهار روز است که یکی از این دو مربی در آن حضور داشته‌اند و هر بار کمی بر حساسیت مسابقه‌ی جنجالی روز یکشنبه لیورپول و منچسترسیتی در آنفیلد افزوده می‌شود. این البته هنوز تبدیل به جنگی تمام عیار بین دو مربی نشده و فعلا بیشتر شکل شلیک‌های دوستانه است.

هر کدام از آنها به خوبی می‌دانند طرف مقابل چقدر قدرتمند است. در حالی که هر دو در احترام گذاشتن به هم کوتاهی نمی‌کنند، هیچ‌کدام هم در دفاع از بازیکنانشان یا گرم کردن معرکه‌ی بزرگترین بازی لیگ برتر که می‌تواند تکلیف قهرمان این فصل را روشن کند، قدمی به عقب برنمی‌دارند و کوتاه نمی‌آیند.پیروزی در این بازی لیورپول را 9 امتیاز جلو می‌اندازد و پیروزی در خانه‌ی لیورپول می‌تواند فاصله‌ مدافع عنوان قهرمانی با صدر جدول را به سه امتیاز کاهش دهد. مزایای برد در این مسابقه بسیار زیاد است. اما وجود بحران آسیب‌دیدگی که ساختار سیتی را به طور جدی مختل کرد، باعث شد پپ قبل از مسابقه هیچ ضرری در جلب توجه‌ها به مسائلی که ممکن است پتانسیل عوض کردن نتیجه‌ی بازی به نفعشان را داشته باشد، نبیند.

شرایط برای کلوپ هم به همین شکل است. بزرگترین سورپرایز برای مرد آلمانی این بود که حریفش از متهم شدن فوروارد سنگالی این تیم به شبیه‌سازی و فریب داور در برد مقابل استون ویلا باخبر بود و توانست تنها چند دقیقه پس از پایان بازیِ هر دو تیم به این موضوع اشاره کند.در این میان اما گواردیولا اصرار داشت که صحبت درباره‌ی دایو زدن مانه از پرسش و تحسین قدیمی او نسبت به تیم پیشتاز لیگ و اشتهای پایان‌ناپذیر آنها برای برد سرچشمه گرفته. او اضافه کرد که در مورد درست بودن ضربه پنالتی که در بازی با لستر وقتی مانه در درگیری با آلبرایتون به زمین افتاد، به این تیم اعطا و منجر به برد دیرهنگام لیورپول شد، مطمئن نیست.گواردیولا پیش از بازی منچسترسیتی و آتالانتا در چمپیونزلیگ گفت: " پسر و دختر من همیشه وقتی لیورپول در دقایق پایانی برنده می‌شود می‌گویند که لیورپول خوش‌شانس است. کاری که لیورپول در این فصل و فصل گذشته بارها انجام داده به دلیل این خصوصیات فوق‌العاده‌ی آنها در جنگیدن تا پایان مسابقه است.

به این دلیل است که من نه تنها به پسر و دخترم که به بازیکنانم هم گفته‌ام این خوش‌شانسی نیست. بعضی وقت‌ها، مثل دقیقه‌ی 94 بازی با لستر یک پنالتی به بردشان کمک می‌کند و این خیلی محشر است. منظور من از آن اظهار نظر این بود و اصلا قصد نداشتم بگویم سادیو مانه از آن دست بازیکنان است.

با این وجود، حتی داور و VAR هم پنالتی را تایید کردند. شاید من به اشتباه فکر کردم که پنالتی نبود."

در حالی که مانه و محمد صلاح مدام به دایو زدن متهم می‌شوند، ارتکاب خطاهای تاکتیکی اتهامی‌ست که مدت‌هاست منچسترسیتیِ  گواردیولا را نشانه رفته است. مربی سابق منچستر یونایتد خوزه مورینیو و اوله‌گنار سولسشر هر دو گواردیولا را به استادی در این هنر سیاه متهم کرده‌اند، اما او عمدی بودن این قضیه را رد کرده است.

کلوپ هم نتوانست در مقابل تکرار این اتهام مقاومت کند و در پاسخ گواردیولا گفت: " من چندان مطمئن نیستم که بخواهم هیزم به آتش بریزم، به این جور چیزها علاقه‌ای ندارم. قول می‌دهم که حرفی از خطاهای تاکتیکی نزنم. تا همین‌جا هم زیادی گفتم، اما این تنها چیزی‌ست که در این باره می‌گویم."

در حالی که این نبرد کلامی هنوز نزدیک به آنچه مورینیو علیه ونگر یا مورینیو علیه گواردیولا در لالیگا داشتند، نیست، این اظهارنظرها باعث تحت فشار قرار گرفتن داور انگلیسی بازی روز یکشنبه مایکل الیور شده است. با جو فوق‌العاده‌ای که هواداران لیورپول در خانه و بی‌تاب برای پایان یافتن انتظار چند ساله‌شان برای کسب اولین قهرمانی لیگ برتر، به وجود خواهند آورد، انتظار می‌رود که داوری این مسابقه در سطحی بالاتر از همه‌ی مسابقات برگزار شود.

هر خطای سیتی باید با کارت زرد مواجه شود. هر لغزشی توسط بازیکن لیورپول در محوطه‌ی جریمه باید بدون تردید پنالتی گرفته شود. در غیر این صورت ممکن است در آینده این شلیک‌های دوستانه داغ‌تر و غیردوستانه‌تر شوند.

منبع : ورزش سه