12:55 1398/09/06

این اولین و مهم ترین قدم است؛

سلطانی: حق پخش بزرگترین نقص پازل فوتبال ایران بود

معاون ورزشی استقلال و مدیرعامل پیشین استقلال خوزستان معتقد است واگذاری حق پخش اینترنتی اتفاق بسیار مهمی است که پس از سالها تاخیر، بالاخره رخ داد تا به فوتبال کمک کند.

به گزارش ورزش سه، سازمان لیگ دیروز اعلام کرد رایت اینترنتی پخش مسابقات فوتبال ایران واگذار شده و موسسه فراکاو دارنده حقوق انحصاری عرضه، فراوری و انتشار محتوای مسابقات فوتبال و برنامه های جانبی آن (Licenser & Right holder) در فضای مجازی معرفی شده و پخش و بازپخش محتواهای مربوط به رقابت های فوتبال ایران در کلیه بسترهای فضای مجازی و دیجیتال صرفا با مجوز کتبی این موسسه امکان پذیر است.

امیر سلطانی مدیرعامل پیشین استقلال خوزستان و معاون ورزشی باشگاه استقلال که در بخش اقتصادی فدراسیون فوتبال مالت هم فعالیت می کند، در گفت و گویی با ورزش سه پیرامون این موضوع اظهار داشت: این اتفاقی بود که باید سالها پیش می افتاد. تکنولوژی فضای مجازی مدتها است که در ایران پیشرفت کرده اما در بعد اقتصادی فوتبال نتوانسته کمکی بکند. اگر کمکی هم کرده به باشگاه ها و افراد فوتبال به صورت مستقیم نبوده، بلکه به شرکت های غیرمستقیمی که به واسطه فوتبال مطرح شدند، کمک شده بود.

وی افزود: این اتفاق میمون و خوبی است و حالا که افتاد، باید همه باشگاه ها حمایت کنند. اتفاق نویی است و جا دارد دوستانی که رایت را گرفته اند، با باشگاه ها و مدیران تک به تک صحبت کنند. خوب است که نوع درامد زایی را برای باشگاه ها تشریح کنند. قطعا با اطلاعاتی که داده می شود و ضروری است، باشگاه ها خیلی همسو می شوند و این اتفاق خوبی برای فوتبال ایران است. چون موضوع جدید است، جلسه و هماهنگی از طرف شرکت با اشخاص باشگاه ها، می تواند خیلی مفید باشد که باشگاه ها روشن شوند چه حقی قرار است به آنها داده شود و چطور با این اتفاق رشد می کنند. به همین دلیل قطعا همراهی خواهند کرد.

سلطانی در ادامه گفت: فوتبال ما ناقص است و اگر آن را یک پازل در نظر بگیریم، این بزرگترین نقص پازل بود که پر شد. امیدوارم که مفید باشد. با توجه به شناختی که از دوستان داریم، کارشان را به نحو احسن انجام می دهند. تشکر هم می کنیم از عواملی که در واگذاری حق پخش نقش داشتند. امیدوارم در ادامه هم موفق باشند.

سلطانی در مورد آینده این برنامه گفت: اتفاقی است که قدم به قدم می افتد و خودش نشان می دهد چه جاهایی از مارکت نیاز به پر کردن دارد. چنین برنامه ای یک کنترل خیلی قوی لازم دارد و بخش حقوقی خیلی قدرتمند می خواهد. در واقع این شرکت باید سه بازوی قوی داشته باشد. یک مارکتینگ، دو حقوقی و سه مانیتورینگ. این ها باید باشد تا سو استفاده از فوتبال ایران را ببیند که حق باشگاه ها را بگیرد و تقسیم کند. هنوز قضیه اندکی گنگ است و نیاز به توضیح دارد که مثلا حق پخش چگونه تقسیم می شود. تقسیم آن مساوی است یا بستگی به لایو بودن بازی ها دارد. یا حتی تخصصی تر بستگی به واکنش ها و بازدیدها در فضای مجازی دارد.

این مدیر فعال در فوتبال ایران پیرامون احتمال کمک اتفاق اخیر به واگذاری نهایی حق پخش تلویزیونی گفت: بی نهایت می تواند تاثیر گذار باشد. این قدم اول است اما بزرگترین قدم است. تازه باشگاه ها با حق و حقوقشان به صورت قانونی آشنا می شوند. من فکر می کنم صدا و سیما هم وقتی این را ببیند، همگام می شود. چون همه این نهادها هدفشان کمک به فوتبال است. اگر ورزش ما پویا بشود، جامعه سلامت و شاد می شود. اینها برای ورزش و جامعه هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است چون در ادامه مردم را خوشحال می کند. در واقع شرایط الان طوری است که انگار یک سدی که پشتش کلی آب جمع شده بود، حالا اّب دارد جاری می شود و رودخانه ها جان می گیرند. هرچند که جریان این آب تدریجی و آرام است، اما به قدری میزان آب جمع شده زیاد است که جریان یافتن آن تاثیرات فراوانی خواهد داشت.

منبع : ورزش سه