16:43 1398/09/11

قرعه کشی مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی زیر ذره بین

اگر دلتان دربی می خواهد تا فردا صبر کنید

با توجه به اینکه در این فصل جدولی برای جام حذفی در نظر گرفته نشده امکان دارد در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی شاهد دیدار دو تیم استقلال و پرسپولیس باشیم.

به گزارش "ورزش سه"، فردا ساعت 15:00 قرعه‌کشی مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی قرار است در محل سازمان لیگ برگزار شود و این در شرایطی است که امکان دارد برای چهارمین بار، شاهد دیدار ۲ تیم پرسپولیس و استقلال در جام حذفی باشیم.

 6 تیم لیگ برتر، یک تیم لیگ یک، یک تیم دسته دوم از میان 8 تیمی که به مرحله یک‌چهارم نهایی راه یافتند 6 تیم لیگ برتری (استقلال، پرسپولیس، تراکتور، سپاهان، نفت مسجدسلیمان، شاهین شهرداری بوشهر) یک تیم از لیگ یک (مس کرمان) و یک تیم هم از لیگ دسته دوم (شهرداری ماهشهر) در این قرعه‌کشی شرکت خواهند داشت.

6 تیم باسابقه حضور در مرحله نیمه‌نهاییاز میان تیم‌های باقی‌مانده 4 تیم سابقه قهرمانی در جام حذفی را دارند و 6 تیم از این 8 تیم باقی‌مانده پیش‌ازاین حضور در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی را تجربه کردند که نشان می‌دهد در این فصل رسیدن به قهرمانی کار چندان راحتی به نظر نمی‌رسد.

استقلال پرافتخارترین تیم جام حرفیاستقلال با هفت عنوان قهرمانی و چهار نایب‌قهرمانی پرافتخارترین تیم جام حذفی است. پرسپولیس مدافع عنوان قهرمانی با ۶ عنوان اولی و ۲ نایب‌قهرمانی در رده بعدی قرار دارد. تراکتور هم در فصل ۹۲-۹۳ با شکست مس کرمان به تنها افتخار خود دست پیدا کرد. سپاهان هم چهار بار به فینال جام حذفی رسیده و در هر چهار حضورش در فینال موفق به فتح عنوان قهرمانی شده است. همچنین در فصل 90-91 شاهین بوشهر تحت هدایت حمید درخشان به فینال جام حذفی راه پیدا کرد اما در ضربات پنالتی بازی را به استقلال واگذار کرد. تیم‌های نفت مسجدسلیمان و شهرداری ماهشهر هم تنها تیم‌های بدون عنوان جام حذفی به شمار می‌روند.

4 مربی خارجی روبروی 4 مربی ایرانینکته دیگر جالب‌توجه تقابل مربیان خارجی و داخلی در این جام است که به‌صورت 4 به 4 تقسیم‌شده‌اند. ازیک‌طرف استراماچونی (استقلال)، دنیزلی (تراکتور)، میشو (شهرداری بوشهر)، کالدرون (پرسپولیس)، و از طرفی چهار مربی داخلی مجتبی حسینی (مس کرمان)، مهدی پاشازاده (شهرداری ماهشهر)، مهدی تارتار (نفت مسجدسلیمان)، امیر قلعه نوعی (سپاهان) در این مرحله هدایت تیم‌های باقی‌مانده در این جام را بر عهده‌دارند که حالا باید منتظرانجام قرعه‌کشی باشیم تا مشخص شود کدام‌یک از مربیان باهم روبرو خواهند شد.

کدام تیم میزبان و کدام تیم مهمان خواهند بوددر مرحله یک‌هشتم نهایی تیم‌های پرسپولیس، استقلال، شاهین، شهرداری ماهشهر میزبان و تیم‌های تراکتور، نفت مسجدسلیمان و مس میهمان بودند و به همین دلیل اگر تیم‌های مهمان باهم روبرو نشوند باید در خانه میزبان رقبایشان باشند. برای مثال ممکن است دیدار تراکتور مقابل پرسپولیس، استقلال و یا سپاهان را در ورزشگاه یادگار امام برگزار شود. در مورد تیم‌هایی که دور قبل میزبان بوده‌اند یا تیم‌هایی که در مرحله پیشین میهمان بوده‌اند به هم برخورد کنند، قرعه‌کشی مشخص خواهد کرد که کدام تیم میزبان استبه خاطر حضور 4 تیم مدعی در این مرحله امکان برخورد دو تیم مدعی در این مرحله بسیار زیاد است و این در حالی است که این تیم‌ها به‌احتمال خیلی زیاد دوست دارند با تیم‌های شهرداری ماهشهر و یا مس کرمان برخورد کنند، خصوصاً شهرداری ماهشهر که به‌احتمال فراوان در این بازی مهمان خواهد بود.

احتمال برگزاری دربی در مرحله یک‌چهارم نهاییبا توجه به این موضوع که هیچ قاعده و قانون خاصی وجود ندارد امکان برخورد هر تیمی باهم وجود دارد که قطعاً جذاب‌ترین بازی این مرحله مصاف دو تیم پرسپولیس و استقلال خواهد بود و اگر این اتفاق محقق شود این برای چهارمین بار است که این دو تیم باهم روبرو خواهد شد.

سابقه تقابل استقلال و پرسپولیس در جام حذفیاولین بازی این دو تیم برمی‌گردد به تاریخ 19 اسفند سال 1367 که این دو تیم در مرحله یک‌چهارم نهایی به مصاف هم رفتند که این بازی با نتیجه صفر بر صفر به اتمام رسید و پرسپولیس موفق شد در ضربات پنالتی آبی پوشان را شکست دهد.

دومین دیدار این دو تیم هم در تاریخ 20 تیر 1387 در مرحله فینال بود که سرخ پوشان پایتخت با گلهای هاشمی نسب و افشین پیروانی در مقابل تک‌گل سهراب بختیاری زاده توانست به‌عنوان قهرمانی دست یابد. سومین و آخرین تقابل ۲ تیم در جام حذفی به ۱۸ آذرماه سال ۱۳۹۰ مربوط می‌شود. جایی که آبی‌ها در مرحله یک چهارم نهایی با سه گل در وقت‌های اضافه به برتری درخشانی دست پیدا کردند. مجتبی جباری در دقایق ۹۶ و ۹۸، دو گل ابتدایی را وارد دروازه حقیقی کرد و در ادامه اسماعیل شریفات در دقیقه ۱۰۶ گل سوم را وارد دروازه سرخ‌پوشان کرد.

منبع : ورزش سه