12:28 1398/09/23

با لباسی شبیه به ووشوکاران و در انتظار تایید وزارتخانه

مجوز جهانی برای دختران ژیمناستیک ایران صادر شد

از این پس زنان ایرانی می توانند در رشته ژیمناستیک هم در مسابقات بین المللی با پوشش اسلامی شرکت کنند.

به گزارش "ورزش‌سه"، «با حضور بانوان محجبه ایران در رقابت‌های بین‌المللی آکروباتیک ژیمناستیک موافقت شد». این خبر غیرمنتظره اما خوشحال کننده‌ای برای اهالی ژیمناستیک بود. در سال های اخیر مجوز حضور زنان محجبه ایرانی در رشته‌های مختلفی همچون بسکتبال و وزنه برداری گرفته شده بود، اما قطعا صدور این مجوز از سوی فدراسیون جهانی ژیمناستیک با توجه به نوع فعالیت ورزشکاران در این رشته کار دشوارتری بوده است.

پس از ماه‌ها پیگیری فدراسیون ژیمناستیک و مکاتبات و رایزنی های فراوان با فدراسیون جهانی ژیمناستیک، شرایط برای حضور بانوان ایرانی در مسابقات بین‌المللی آکروباتیک ژیمناستیک مهیا شد و فدراسیون جهانی ژیمناستیک در نامه ای به فدراسیون ایران رسما این موضوع را تائید کرد.

ژیمناستیک آکروباتیک شامل ۴ وسیله اصلی نمی‌شود و بیشتر یادآور حرکات نمایشی برای مخاطبان عمومی ورزش است.

در همین راستا با زهرا اینچه درگاهی، رییس فدراسیون ژیمناستیک تماس گرفتیم تا از جزییات این ماجرا باخبر شویم. در ادامه مشروح صحبت‌های اینچه درگاهی با "ورزش سه" را می خوانید.

از سال قبل برای تغییر ضوابط رایزنی کردیم

در ۴۰ سال اخیر هیچ ورزشکاری در رشته ژیمناستیک زنان از ایران در مسابقات بین‌المللی شرکت نکرده و دلیل اصلی آن هم نوع پوشش بوده است. از زمانی که من به فدراسیون آمدم یکی از برنامه های اصلی ام رقم زدن این اتفاق بود. از سال ۹۷ که با خانم «نلی کین» نایب رییس فدراسیون جهانی جلسه داشتم و در این باره رایزنی کردم، پروسه تایید لباس محجبه زنان آغاز شد. سعی کردم به طور کامل شرایط را درباره زنان مسلمان توضیح بدهم و بعد از آن قرار شد ضوابط فدراسیون جهانی طوری تغییر کند که این مجوز صادر شود. آذرماه سال ۹۷ هم خانم کین به ایران سفر کرد و از نزدیک شور و اشتیاق دختران ژیمناست ایرانی را دید. ملاقات هایی هم با مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک داشت.

گرفتن این تاییدیه، به اندازه یک طلای المپیک ارزش داشت

در مذاکراتی که انجام دادیم، مجوز حضور زنان محجبه در ۳ وسیله ژیمناستیک را گرفتیم، اما روی پارالل کمی بحث وجود دارد و فعلا امکانش نیست. به خاطر اینکه هر ورزشکار باید امکان حضور در هر ۴ وسیله را داشته باشد، به همین خاطر فعلا در ژیمناستیک هنری امکان حضور زنان محجبه وجود ندارد. به همین خاطر به سراغ آکروژیم رفتیم و در نهایت توفیق بزرگی حاصل شد. آخرین رایزنی ما در مسکو بود که موافقت مسئولان فدراسیون جهانی را گرفتم. آن ها اعلام کردند با هر پوششی که ایران تایید کند، می تواند در مسابقات بین المللی آکروباتیک ژیمناستیک حاضر باشد. آنطور که برخی از اهالی ژیمناستیک گفتند ارزش این کار به اندازه یک طلای المپیک بود.

نیم نمره به خاطر نوع پوشش جریمه می‌شویم

طبق صحبتی که داشتیم، فقط فدراسیون جهانی اعلام کرده نیم نمره در هر مسابقه به خاطر نوع پوشش بانوان ما جریمه می شوند. در شرایط فعلی این نیم نمره برای ما مهم نیست. در آینده که بیشتر حضور زنان محجبه در مسابقات جا بیفتد، می توانیم ماجرای این جریمه نیم نمره ای را هم حل کنیم. با توجه به اینکه فعلا ایران در بخش زنان اول راه است و به دنبال قهرمانی نیست، نباید به این نیم نمره جریمه توجه کنیم.

لباس طراحی شده شبیه لباس ووشوکاران است

همانطور که عنوان شده لباسی که ما طراحی کردیم، شباهت زیادی به لباس بانوان ووشوکار در بخش تالو یا همان نمایشی دارد. البته در هر رشته ای که بانوان ایرانی با پوشش اسلامی شرکت می کنند، تقریبا لباس ها یک شکل است. ما این لباس را به وزارت ورزش ارسال می کنیم تا تاییدیه آن ها را هم بگیریم. خانم فرهادی زاد، معاون امور بانوان وزارت ورزش هم در این زمینه رویکرد مثبتی دارد.

شادی و انگیزه را در ژیمناستیک بانوان می بینیم

سعی می کنیم در آینده در بخش های دیگر ژیمناستیک هم بتوانیم این مجوز را بگیریم. در ابتدای راه قرار داریم و باید به فکر پیشرفت ژیمناستیک بانوان باشیم. همین اتفاق در چند روز اخیر باعث شادی جامعه ژیمناستیک بانوان شده و قطعا انگیزه زیادی را بین ورزشکاران این رشته به وجود می آورد. سال قبل هم کلاس آموزشی برای مربیان برگزار کردیم که مدرسی را از هلند آوردیم. کسانی هم که در این کلاس حضور داشتند، هم اکنون در شهرستان ها جزو مربیان به حساب می‌آیند.

منبع : ورزش سه