12:52 1398/09/28

برای دومین سال پیاپی؛ بلژیک تیم سال فیفا شد

بلژیک که امسال در رده بندی جهانی فیفا صعودی خارق العاده داشته برای دومین بار موفق شد عنوان تیم سال را به خود اختصاص دهد. 

به گزارش "ورزش سه"، تیم ملی بلژیک که امسال در جدول رده بندی فیفا صعودی فوق العاده داشت موفق شد برای دومین سال پیاپی عنوان بهترین تیم سال را از آن خود کند. بلژیک که در ماه دسامبر صدرنشین جدول بود با 1082 بازی رسمی درجه یک و تنها با 19 بازی دوستانه موفق شده با امتیازی که در تاریخ رده بندی فیفا بی سابقه بوده به صدر جدول راه یابد. 

فرانسه به عنوان قهرمان دنیا و برزیل همچنان در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. اما در رده های بعدی انگلیس با یک پله صعود خود را به رتبه چهارم رسانده و اروگوئه هم با دو پله صعود در رتبه پنجم قرار گرفته است. آرژانتین در این فهرست جایگاه نهم را بدست آورده و کلمبیا تیم تحت هدایت کارلوس کی روش در رتبه دهم ایستاده است. آرژانتین و کلمبیا در حالی به جمع ده تیم برتر دنیا راه یافتند که موفق شدند سوئیس و دانمارک را از بین این ده تیم خارج کنند. سوئیس با چهار پله سقوط نسبت به سال گذشته در رتبه دوازدهم ایستاده و دانمارک با شش پله سقوط در جایگاه شانزدهم قرار دارد. 

اما بیشترین صعود در این رده بندی در اختیار قطر قرار دارد. قطر میزبان جام جهانی 2022 در سال 2019 موفق شده 138 امتیاز جمع آوری کند و قهرمانی این تیم در جام ملتهای آسیا در کسب این امتیازها نقش مهمی داشته. قطر امسال 38 پله در رده بندی صعود کرده و بعد از آن الجزایر با 32 پله صعود و ژاپن با 22 پله صعود در رتبه های بعدی میزان صعود در جدول قرار دارند. 

نکته جالب دیگر این است که ترکیب منطقه ای پنجاه تیم اول دنیا در این سال تغییر کرده و از برتری مطلق اروپا کاسته شده است. یوفا در پنجاه تیم برتر نسبت به سال 2018 سه جایگاه را از دست داده و حالا 28 تیم در بین 50 تیم اول دارد و به سهمیه کونکاکاف، آسیا و آفریقا در میان 50 تیم اول هر کدام یک تیم اضافه شده است. 

اما با وجود همه تغییرات بوجود آمده در این جدول در سال 2019  ولی در نگاه کلی میزان جابجایی ها در جدول امسال نسبت به سال پیش از خود، نسبت به دوره های قبلی نسبتا کمتر بوده است. 

منبع : ورزش سه