20:37 1398/10/14

گفت و گوی خواندنی با غلام پیروانی

پیروانی: کالدرون بگوید مشکلش با افشین چیست

اختلاف‌نظر شکل گرفته میان افشین پیروانی و گابریل کالدرون با واکنش جالبی از سوی شاه‌غلام فوتبال ما همراه شد.

به گزارش "ورزش سه"، غلامحسین پیروانی که زمانی با تیم فجرسپاسی رونق فوتبال بدون امکانات در لیگ ایران محسوب می‌شد، این روزها درگیر مدرسه فوتبال خود شده و مدعی است نمی‌تواند رقابت در فوتبال کنونی که بر اساس مادیات است با حضور روی نیمکت مربیگری دنبال کند. شاه‌غلام به عنوان برادر بزرگتر پیروانی‌های فوتبال ما درباره حواشی شکل گرفته حول اختلافنظر میان افشین و کالدرون نیز واکنش نشان داد.

مادی شدن فوتبال و فواره‌ای که سرنگون می‌شودپیروانی که سال‌ها از نیمکت مربیگری فاصله گرفته و این روزها بیشتر در مدرسه فوتبال خود فعالیت دارد، صحبت‌هایش را اینچنین آغاز کرد و گفت: فوتبال را به طور جدی و دقیق پیگیری می‌کنم و حتی بیشتر از قبل و با دقت و حساسیت بیشتری نسبت به گذشته پیگیر بازی‌ها هستم. لیگ ما شرایط خوبی دارد ولی شکل برنامه‌ریزی بازی‌ها و اینکه هر چند هفته یکبار شاهد تعطیلی بازی‌ها هستیم به کیفیت رقابت‌ها و تیم‌ها ضربه می‌زند. یک مورد دیگر هم مادی شدن بیش از حد فوتبال ایران است و هزینه‌ها باعث شده معنویت از فوتبال ایران دور شود. فواره چون بالا رود سرنگون شود. این همه هزینه باعث شده زحمت‌هایی که افراد خدوم فوتبال می‌کشند هم دیده نشود.

به مربی ایرانی سریع می‌گویند بفرماغلامحسین پیروانی درباره وضعیت این روزهای نیمکت مربیگری در استقلال و پرسپولیس و جدایی مربی آبی‌ها و وضعیت نامشخص گابریل کالدرون نیز گفت: به هرحال شرایط همین است ولی به نظرم به مربیان ایرانی در فوتبال ما به اندازه مربیان خارجی بها و شخصیت داده نمی‌شود. مربی خارجی چون هزینه زیادی برایش شده فرصت داده می‌شود تا برنامه‌هایش را پیاده کند ولی مربی ایرانی تا 2 بازی نتیجه نگیرد می‌گویند بفرما.

ارث پدری‌مان را داریم و کالدرون بگوید مشکل با افشین چیستبحث جالب این روزها اما مربوط به اختلاف نظری است که این روزها در پرسپولیس شکل گرفته و گابریل کالدرون به طور جدی خواهان پایان حضور افشین پیروانی در تیمش شده و در اینباره برادرش اینطور واکنش نشان می‌دهد: من نمی‌دانم این اختلاف از کجا شکل گرفته است و برادر من گناهش چیست؟ اگر کاری مرتکب شده بیایند بگویند که این کار را کرده است. من با برادرم صحبت نکردم ولی فقط می‌دانم او عاشق فوتبال است و دوست دارد خدمت کند. خدا را شکر از لحاظ مالی به خاطر ارث پدری‌مان مشکلی نداریم که بخواهیم دنبال برخی مسائل باشیم. پدر ما عمر کوتاهی داشت و در 52 سالگی به رحمت خدا رفت و خدا بیامرزدش. ما باید عادل باشیم و با عدالت صحبت کنیم.

خالق اگر دیر گیرد، سخت گیردغلامحسین پیروانی درباره شهادت سپهبد، قاسم سلیمانی نیز گفت: دو روز از شهادت سردار سلیمانی گذشته است و من وقتی خبرش را شنیدم خیلی ناراحت شدم. آدم بزرگی بود و شخص مهمی را از دست دادیم. در مورد شهید سلیمانی بنویسید که خالق اگر دیر گیرد سخت گیرد و این در مورد ایشان واقعاً صدق می‌کند.

مگر بعد از بلال دیگر اذان‌گو نداشتیم!؟مربی اسبق فجرسپاسی در مورد وضعیت استراماچونی و نقل قولی که از او در مورد سرمربی ایتالیایی سابق استقلال منتشر شده بود هم گفت: هرگز به کسی بی‌ادبی نکردم و قصدم نبود به آن بنده خدا هم حرف بدی بزنم بلکه همه بحثم این بود که نباید شأن و شخصیت خودمان را پایین بیاوریم. مگر قحطی مربی آمده است؟ مگر وقتی حضرت بلال فوت کرد دیگر اذان گو نداشتیم؟ او دوست نداشت بماند و گذاشت رفت. هرچه هم گفت به او گفتیم چشم و گفت قرارداد 2 ساله را بکنید یک ساله و گفتیم چشم ولی نمی‌خواست بماند. خواهی که جهان در کف اقبال تو باشد، خواهان کسی باش که خواهان تو باشد. مگر فرهاد مجیدی مربی کوچکی است؟ چرا از او حمایت نمی‌کنید؟ من دلم می‌سوزد که مربیان ایرانی را کوچک می‌کنند. مگر با بزرگانی مثل حشمت مهاجرانی و حسن حبیبی و مرحوم پورحیدری و علی پروین مقام نیاوردیم؟ چرا حمایتی که از مربیان خارجی می‌شود را از امثال قلعه‌نویی‌ها و منصوریان‌ها و مظلومی‌ها و مجیدی‌ها انجام نمی‌دهیم؟ کی‌روش که مربی خوبی بود در 2 جام ملت‌های آسیا نتیجه نگرفت. یک بار مقابل عراق در پنالتی مغلوب شد و یک بار هم مقابل ژاپن شکست خورد. مگر اتفاقی افتاد و آسمان به زمین آمد؟ همه حرف من همین است. من احترام همه مربیان را دارم و مربیان خارجی هم محترم هستند و هرگز به کسی بی‌احترامی نکردم.

امیدوارم کالدرون برگرددپیروانی در مورد وضعیت کالدرون و شایعاتی که درباره عدم بازگشت او نیز مطرح شده هم گفت: امیدوارم برگردد ولی اگر برنگشت هم ایران و ایرانی را کوچک نکنید و در ایران هم مربیان خوبی داریم که نتیجه بگیرند. مگر کالدرون اوایل خوب نتیجه گرفت؟ ولی پایش ایستادند تا شرایطش جور شد و توانست نتیجه بگیرد به خدا اگر به مربی ایرانی هم فرصت بدهید همین می‌شود. من نه آبی هستم و نه قرمز ولی همه تیم‌ها را دوست دارم و از سر دلسوزی حرفی می‌زنم.

کفاشیان اعتراف کرد برای تیم امید من کاری نکردسرمربی سابق امید در مورد وضعیت تیم امید که برادر دیگرش امیرحسین در کادرفنی آن حضور دارد هم گفت: برای تیم امید آرزوی موفقیت می‌کنم و خوشحالم که تدارک خوبی برای این تیم دیده شد. زمانی که من سرمربی تیم امید بودم نتوانستم بازیکنانی مثل شجاع خلیل‌زاده و بختیار رحمانی را همراه خودم ببرم و اینها نفرات کلیدی بودند ولی حالا خدا را شکر همه نفرات را همراه دارند. خدا پدر کفاشیان را بیامرزد که در برنامه مرحوم شفیع آمد و گفت برای تیم امید کاری نکردیم و بذری نکاشتیم که برداشت کنیم و هر چه نتیجه گرفتند کار خودشان است. آن دوره مقابل ژاپن و کره 4-3 و 2-1 باختیم و خوب بازی کردیم و این تیم‌ها هم یکی‌شان سوم و یکی‌شان چهارم المپیک شد. برای استیلی آرزوی موفقیت می‌کنم و همان شخصیتی که برای تیم بزرگسالان قائلیم را باید برای تیم امید هم قائل باشیم.

مثل بعضی‌ها نمی‌توانم نان را در خون بزنم و بخورم!پیروانی در مورد اینکه قصد بازگشت به فوتبال و لیگ برتر را دارد یا نه هم گفت: من در شیراز آکادمی دارم و 600 نفر شاگرد زیر دستم کار می‌کنند و تیم پیشکسوتان برق شیراز را هم دارم و به همین راضی هستم. فوتبال الان جوری شده بهترین بازیکن را هم داشته باشی ولی نتوانی پولش را بدهی نتیجه نمی‌گیری و با زمان ما متفاوت است. من خودم آدم خدا ترسی هستم و دست به کارهایی برای ماندن نمی‌زنم و همین باعث می‌شود که نتوانم در این شرایط فعالیت کنم. الان بعضی‌ها نان را در خون می‌زنند و این اصلاً در من وجود ندارد. من بچه خودم در فجر 5 سال بازیکنم بود ولی 40 دقیقه به او بازی دادم.

منبع : ورزش سه