00:47 1398/10/22

درخشش ادامه دار ستاره 2 میلیون دلاری

چرا مهرداد محمدی را دوست می‌داریم؟ (عکس)

فرار به فضای خالی، دریبل فوتسالی و یک ضربه محکم پای چپ به طاق دروازه از زاویه ای تنگ. گل مهرداد محمدی به بنفیکا، یکی از زیباترین گل های این هفته لیگ پرتغال بود.

به گزارش "ورزش‌سه"، در لیگ پرتغال، تکلیف قهرمان از همان هفته لیگ مشخص است، یا بنفیکا قهرمان می شود یا پورتو و گاهی هم اسپورتینگ. برای اینکه دریابیم این لیگ تا چه اندازه زیر سیطره این سه تیم است، کافی است بدانیم در تاریخ 85 ساله لیگ این کشور، بنفیکا، پورتو و اسپورتینگ مجموعاً 83 بار قهرمان شده اند!

در میان باشگاه های کوچک لیگ پرتغال، تیم آوس یکی از کوچکترین هاست. با استادیومی فقط با ظرفیت 8500 تماشاگر و البته با حضور یک نام آشنا برای ایرانی ها؛ مهرداد محمدی.

مهرداد بعد از اینکه چند سالی را در لیگ ایران و در تیم های راه آهن و سپاهان گذراند، در 26 سالگی از ابتدای فصل به این تیم پرتغالی پیوست. آوس به جز مهرداد، 20 بازیکن خارجی دیگر هم دارد که 10 نفر آن ها برزیلی هستند. با این حال مهاجم ایرانی آوس از همان هفته های اول به ترکیب اصلی رسید و تا اینجا، بهترین گلزن تیمش بوده.

قبل از اینکه هفته شانزدهم آغاز شود، بنفیکا و آوس یک ویژگی مشترک داشتند؛ هر دو تیم در طول فصل هیچ بازی را مساوی نکرده بودند، با این تفاوت که بنفیکا از 15 بازی قبلی، 14 تا را برده بود و آوس فقط 2 تا!

اما در جدال تیم های صدرنشین و قعرنشین لیگ، این مهرداد محمدی بود که در دقیقه 20 یک شگفتی ناقص در لیگ پرتغال خلق کرد. او با یک ضربه زیبا دروازه میزبان را باز کرد و بی آنکه شادی کند، به زمین خودی برگشت. هرچند بنفیکا در یک ربع آخر، بازی را برگرداند اما این گل شاید روی آینده حرفه ای مهرداد در پرتغال، تاثیر مثبتی داشته باشد. نمایش مهرداد در این فصل آنقدر خوب بوده که از الان می توان پیش بینی کرد او در فصل آینده به تیم بزرگتری ملحق شود.

آوس در حالی که هنوز لیگ به نیم فصل نرسیده، شانس اصلی سقوط به دسته دوم است؛ با 14 شکست، 2 برد و فقط 6 امتیاز. امتیازهایی که همگی روی تاثیر مستقیم مهرداد به دست آمده. این مهاجم شماره 23 در بازی با مارتیمو وقتی بازی با نتیجه 1-1 در جریان بود، گل دوم تیمش را زد و در دیدار با براگا هم تک گل آوس را به ثمر رساند تا کلیدی ترین مهره تیمش در این فصل باشد.

او که برخلاف برادر دوقلویش میلاد، سابقه چندانی در دعوت به تیم ملی ندارد در لیگ امسال 6 گل برای تیمش زده تا در رده ششم بهترین گلزنان پرتغال قرار بگیرد. جالب اینکه آمار گلزنی مهرداد در پرتغال، تا اینجا بهتر از آمار او در لیگ ایران بوده.

فراتر از مسائل فوتبالی، مهرداد محمدی با آن لحن منحصر به فرد، ادبیات خاص و رفتار به شدت صادقانه و بی ادایی که دارد، یک چهره محبوب در میان اهالی فوتبال است. چند سال پیش، وقتی مهردادِ جوان برای تست دادن به تمرین استقلال می رود، امیر قلعه نویی که از بازی او خوشش آمده بود، وقتی می شنود که اسم این جوان مهرداد است، در پاسخ می گوید: «بهت می خوره اسمت مسیب باشه، نه مهرداد».

مسیب یا مهرداد، مهاجمی که 6 سال پیش از استقلال کنار گذاشته شد و برای تست دادن به راه آهن رفت، حالا تبدیل به بازیکنی شده که سایت ترانسفرمارکت ارزش او را 2 میلیون یورو برآورد می کند. بازیکنی که با خودداری اش از شادی گل به دلیل فاجعه کشته شدن هموطنان در سانحه هواپیما شادی هم نکرد تا بیش از پیش دوستش داشته باشیم.

منبع : ورزش سه