12:58 1398/10/25

به بهانه تولد 39 سالگی کاپیتان سابق تیم ملی

عقیلی؛ ستاره‌ای که قرمز و آبی نمی‌پوشید

کاپیتان سابق تیم ملی و سپاهان امروز پا به سی و نهمین سال زندگی اش گذاشت.

به گزارش"ورزش سه" هادی عقیلی متولد 25 دی 1359 در محله مسعودیه تهران است. او فوتبالش را از تیم جوانان پرسپولیس آغاز کرد و در اولین دوره لیگ حرفه ای نیز به تیم بزرگسالان راه یافت :" علی پروین و محمد مایلی کهن در زمین‌ بازیافت که برای پیشکسوتان فوتبالی در تهران آشنا است، به دنبال پیدا کردن استعدادهای فوتبالی بودند. یادم می آید روزی یک بازی در شیرودی داشتیم و علی پروین زیر یک درخت نشسته بود. پروین در آن زمان عادت داشت که به بازی ها می آمد (به خصوص زمین بازیافت)؛ الان خیلی کمتر شده و دیگر دیده نمی شود.» الگویش آنطور که می گوید کریم باقری بود اما از نظر شکل و استایل و همزمانی بازی اش با آلساندرو نستا باعث شده که روی سکوها با او مقایسه شود.

او در پرسپولیس پرستاره آن زمان نتوانست جایی پیدا کند و سایپا پیوست و در آنجا بود که نامش خیلی زود مطرح شد. بازی های عقیلی در سایپا همیشه این حسرت را برای پرسپولیسی ها داشت که چرا بازیکنی با این کیفیت که در رده های پایه این تیم رشد کرد را از دست دادند و حتی تمایل داشتند که او را برگردانند اما مسیر زندگی فوتبالی او کاملا متفاوت رقم خورد. 

بعد از سه فصل حضور در سایپا او به سپاهان پیوست تا دوران پرافتخارش در این باشگاه رقم بخورد. مدافعی که با وجود قدرت بدنی و فیزیک مناسب ، توانایی گل زدن و رهبری تیم را هم داشت و در سپاهان این نقش پخته تر شد. او هفت فصل در سپاهان به طور مداوم بازی و دو جام قهرمانی در لیگ برتر ، یک نایب قهرمانی، دو جام حذفی و یک فینال لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرد. عقیلی یکی از اولین مدافعان فوتبال ایران هم بود که توانست لژیونر شده و به فوتبال قطر رفت اما بعد از سه فصل بازی در العربی و القصر به ایران و سپاهان بازگشت و تا پایان دوران فوتبالش در سال 2016 در این تیم ماند.

او البته تمایلی به خداحافظی نداشت اما بعد از یک فصل و نیم بیرون ماندن از تیم در نهایت تصمیم به آن گرفته و در 36 سالگی برای همیشه از دنیای بازی کردن فوتبال کناره گیری کرد:" با اینکه می‌توانستم در نیم فصل به تیم‌های دیگری بروم و همه این را می‌دانند، اما دوست نداشتم این اتفاق رقم بخورد و می‌خواستم آخرین تیمی که در آن بازی کرده‌ام، سپاهان باشد. به هر حال فکر می‌کنم کارهایی که باید برای مردم اصفهان انجام می‌دادم، انجام دادم و آنها نیز به من لطف دارند. اکنون نیز تصمیم گرفته‌ام خداحافظی کنم و به نظرم تصمیم درستی است.

عقیلی در این سال ها 69 بازی برای تیم ملی هم انجام داد اما دوران حضور کارلوس کی روش مثل چند بازیکن دیگر برای او خوشایند نبود. او در دور مقدماتی جام جهانی و در بازی برابر ازبکستان از ترکیب تیم بیرون ماند و از این موضوع ابراز نارضایتی کرد و باعث شد که کی روش در 4 بازی بعدی نیز او را در ترکیب قرار ندهد و به همین خاطر یکروز ساکش را برداشت از اردو خارج شد و دیگر هم دعوت نشد. 

او یکی از بهترین مدافعان و بازیکنان فوتبال ایران در شانزده سال حضورش در  سطح اول بود. شاید اگر آن روز از اردوی تیم ملی نمی رفت می توانست تعداد بازی هایش را به عدد صد رسانده و به باشگاه صدتایی های تیم ملی بپیوندد هرچند کارنامه بازیگری او آنقدر پربار هست که بتواند به آن افتخار کند. او یک بار کاندید بهترین بازیکن سال آسیا هم شد هرچند به این عنوان دست پیدا نکرد.

هادی عقیلی یکی از بازیکنانی است که با وجود بازی نکردن در تیم های استقلال و پرسپولیس هم در زمینه باشگاهی به افتخارات زیادی دست پیدا کرد و هم توانست نزدیک هفتادبار پیراهن تیم ملی را بپوشد.

منبع : ورزش سه