11:06 1398/11/17

گزارشگرها هم دربی خود را دارند!

روزی که احمدی پیمان را جا گذاشت (گزارش)

دربی فقط برای 22 بازیکن حاضر در زمین حساس نیست. همه عوامل مرتبط دوست دارند در دربی نقش داشته باشند؛ مثل هزاران تماشاگری که به استادیوم می‌روند، مثل داورها و البته گزارشگران.

به گزارش «ورزش سه» در یکی دو روز گذشته هرچه به دربی نزدیک تر می شدیم، این شایعه قوت می گرفت که این بازی را پیمان یوسفی گزارش خواهد کرد اما دیروز رسماً اعلام شد که گزارشگر بازی امروز، محمدرضا احمدی است. گزارشگر جوانی که ابتدای همین هفته بازی استقلال و نفت مسجدسلیمان را در ورزشگاه آزادی گزارش کرد و حالا برای ششمین بار این فرصت نصیبش می شود که صدای او با حساس ترین بازی فصل فوتبال ایران، همراه شود.

طبعاً برای هر گزارشگری موقعیت ویژه ای است که دربی را گزارش کند و هیچ کس نیست که تمایل نداشته باشد گزارش این بازی مهم را بارها و بارها تجربه کند.

*چرا پیمان یوسفی انتخاب نشد؟

پیمان یوسفی با وجود اینکه یکی از گزارشگران باسابقه این روزهای تلویزیون محسوب می شود اما تا به امروز فقط 4 دربی را گزارش کرده است. آخرین باری که رقابت پرسپولیس و استقلال را با صدای یوسفی شنیدیم، به 18 آذر 90 برمی گردد که استقلال در جام حذفی، در 12 دقیقه توفانی با سه گل از مجتبی جباری و اسماعیل شریفات، بازی را برد.

پیمان یوسفی که از سال گذشته اجرای برنامه ورزش و مردم را در شبکه یک به عهده گرفته، آخرین بار دیدار استقلال و الریان را گزارش کرده و مدتهاست که در شبکه ورزش حضور ندارد و فقط در شبکه سه بازی های پخش زنده را گزارش می کند. فارغ از شوخی هایی که در شبکه های مجازی با استفاده از اصطلاحات خاص او مثل «کما فی السابق» و «الاحق و الانصاف» می شود، از پیمان یوسفی گزارش های خاطره انگیزی مثل دیدار ایران-عراق در جام ملت های 2017 آسیا و ایران-پرتغال در جام جهانی 2018 به یاد مانده و عجیب است چرا 9 سال است گزارش دربی به او سپرده نمی شود.

* بار دیگر احمدی

محمدرضا احمدی با اینکه نسبت به سایر گزارشگران تلویزیون، نظیر جواد خیابانی، پیمان یوسفی و علیرضا علیفر سابقه کاری کمتری دارد ولی با گزارش این بازی، به چهارمین گزارشگری تبدیل می شود که در بیشترین دربی ها حضور داشته.

احمدی اولین بار در سال 91 دربی شماره 76 را که با نتیجه بدون گل تمام شد، گزارش کرد ولی برای دومین دربی حدود 4 سال منتتظر ماند تا لیگ پانزدهم که یکی از پرگل ترین رویارویی های این چندسال اخیر را گزارش کند؛ دربی شماره 83 که با پیروزی 4-2 پرسپولیس به پایان رسید.

نکته جالب درباره احمدی اینکه با احتساب بازی امروز، از 5 دربی اخیر گزارش 4 بازی به او رسیده و فقط دور رفت همین لیگ بود که جواد خیابانی گزارشگر بازی شد.

* عادل رکورددار بی رقیب دربی

در سال های دور، بسیاری از بازی های استقلال و پرسپولیس پخش زنده نشده و بعضی از آنها اساساً فیلمبرداری نشده! مثل همان دربی معروف سال 52 که هیچ نشانی از آن نیست. به همین دلیل در آن ها اطلاعات دقیقی درباره گزارشگران دربی در دست نیست اما در سال هایی که دربی پخش تلویزیونی منظم داشته، عادل فردوسی پور با 19 گزارش دربی، رکوردی فعلاً دست نیافتنی به جا گذاشته.

عادل اولین بار دربی شماره 45 را در سال 77 و در دورانی که خیلی جوان بود، گزارش کرد. آن بازی با تک گل مهدی هاشمی نسب به سود پرسپولیس به پایان رسید. آخرین دربی با صدای عادل (تا امروز) هم به سال 96 برمی گردد که در آن دیدار هم پرسپولیس با گل علیپور از روی نقطه پنالتی، این بازی حساس را برد.

بعد از عادل فردوسی پور، عنوان دومین گزارشگر پرکار دربی به مزدک میرزایی تعلق می گیرد که اولین بار برد 2-0 پرسپولیس با گل های مهدی هاشمی نسب و پایان رافت را در سال 78 گزارش کرد و تا بازی رفت لیگ شانزدهم در سال 95، ده بار دیگر میکروفن گزارش نصیبش شد تا در مجموع 11 بار این بازی حساس را گزارش کند.

رتبه سوم هم به جواد خیابانی می رسد که اولین بار بازی خداحافظی فرشاد پیوس در سال 76 را به صورت مشترک با اسکندر کوتی گزارش کرد و پس از آن 8 دربی دیگر هم با صدای خیابانی همراه شد تا او در مجموع 9 بار این بازی را گزارش کرده باشد.

محمدرضا احمدی در رده چهارم قرار می گیرد. بعد از آن نوبت به دو گزارشگر قدیمی تلویزیون می رسد؛ اسکندر کوتی و کیومرث صالح نیا که هر کدام 5 بار و بعد از آن ها پیمان یوسفی با 4 بار قرار می گیرند.

در میان گزارشگران فعلی بازی های داخلی، سرهنگ علیفر پرسابقه ترین گزارشگری است که تا به حال گزارش دربی به او داده نشده. این نکته هم جالب است که آخرین باری که یک گزارشگر به غیر از عادل فردوسی پور، مزدک میرزایی، جواد خیابانی، پیمان یوسفی و محمدرضا احمدی این بازی را گزارش کرده، به سال 82 برمی گردد که مرحوم بهرام شفیع بعد از مدت ها دوری از میکروفن پخش زنده، دربی شماره 57 که با گل های داود سیدعباسی و حامد کاویانپور 1-1 به پایان رسید را گزارش کرد.

منبع : ورزش سه