13:12 1399/01/15

رابی فاولر، گازا و همه سرتق‌های دنیای فوتبال

شادی‌های بعد از گلی که هنوز جنجالی‌اند

به بهانه بیستمین سالگرد شادی بعد از گل جنجالی رابی فاولر ستاره لیورپول، نگاهی می‌اندازیم به تعدادی از جنجالی‌ترین شادی‌های بعد از گل تاریخ فوتبال.

به گزارش "ورزش سه"، بیست سال پیش در چنین روزی، رابی فاولر، ستاره لیورپول در دربی مرسی‌ساید مقابل اورتون پشت ضربه پنالتی ایستاد و توپ را وارد دروازه آبی‌پوشان بندر لیورپول کرد. فاولر سپس به سمت سکوی هواداران اورتون رفت، دو زانو روی زمین نشست، یک انگشت خود را روی حفره سمت چپ بینی‌اش گذاشت و صحنه‌ای شبیه به استعمال کوکائین بازسازی کرد. حرکتی بسیار جنجالی که در زمان خود غوغای زیادی در انگلیس و دنیای فوتبال به پا کرد و تا امروز به عنوان یکی از جنجالی‌ترین شادی‌های بعد از گل فوتبال به حساب می‌آید.

 

اما رابی فاولر تنها فوتبالیستی نبوده که در زمان شادی بعد از گل، خطهای قرمز را پشت سر گذاشته و جنجال‌آفرین شده است. روزنامه انگلیسی دیلی‌میل به بهانه بیستمین سالگرد شادی جنجالی فاولر،  نگاهی انداخته به جنجالی‌ترین شادی‌های بعد از گل در تاریخ فوتبال.

 

رابی فاولر مقابل اورتون

در دربی مرسی‌ساید که بیست سال پیش در ورزشگاه  آنفیلد، خانه تاریخی لیورپول برگزار می‌شد رابی فاولر بعد از گل زدن به حریف روی زانوی خود نشست و صحنه‌ای شبیه به استعمال ماده مخدر کوکائین را در مقابل سکوهای هواداران اورتون بازسازی کرد.

 

این حرکت فاولر با انتقادهای بسیار شدیدی مواجه شد اما سرمربی وقت لیورپول ژرار هولیه در دفاع از ستاره خود سعی کرد با استفاده از شوخی و شوخ‌طبعی حواس‌ها را از او منحرف کند. هولیه مدعی شد فاولر قصد داشته در تقلید از شادی بعد از گل ریگوبرت سانگ، چمن بخورد و قصد دیگری در بین نبوده است.

 

فاولر در انگلیس به مدت چهار بازی از حضور در ترکیب لیورپول منع شد. او پیش از آن هم به دلیل توهین‌های نژادپرستان به گرم لوسو، مدافع چلسی به مدت دو بازی محروم شده بود. فاولر بعدها در این باره گفت:" از اینکه در چند سال اخیر دائما من را به مصرف مواد مخدر متهم کرده‌اند واقعا خسته و آزرده شده‌ام. این مساله فقط روی من تاثیر منفی نگذاشته بلکه خانواده‌ام را هم آزار داده است".

 

امانوئل آدبایور مقابل آرسنال

امانوئل آدبایور بعد از اینکه در سال 2009 آرسنال را ترک  کرد و به منچسترسیتی پیوست به دشمن شماره یک هواداران آرسنال تبدیل شد. او در سپتامبر همان سال وقتی با پیراهن تیم جدیدش سیتی به آرسنال گل زد، طول زمین را دوید و مقابل سکوی آرسنالی‌ها به خوشحالی پرداخت تا خشم و نفرت آرسنالی‌ها را برانگیزد.

 

آدبایور بعدها از آزارهای شدیدی که بعد از آن  حرکت دیده انتقاد کرد و گفت:" هیچکس نمی‌تواند این همه آزار و اذیت را تحمل کند و در هم نشکند. من نمی‌فهمم که چرا حتی بعضی از بازیکنان آرسنال به من بی‌احترامی می‌کنند".

 

آدبایور یکی از اولین خریدهای گران‌قیمت دوران شیخ‌منصور در سیتی بود و با مبلغ 25 میلیون پوند از آرسنال به این تیم منتقل شد. آدبایور در بازی آرسنال- سیتی که با پیروزی 3-2 سیتی به پایان رسید وقتی گل سوم تیمش را زد طول زمین را دوید، روی زانوهایش سر خورد و مقابل سکوهای آرسنالی‌ها به شادی پرداخت. نیروهای حراست استادیوم تلاش زیادی کردند تا مانع ورود آرسنالی‌ها به زمین و ضرب و شتم آدبایور توسط آنها شوند.

 

پل گاسکوئین مقابل اسکاتلند

در رقابتهای یورو96 پل گاسکوئین با پیراهن تیم ملی انگلیس مقابل اسکاتلند گلی تماشایی به ثمر رساند و سپس با کمک هم‌تیمی‌هایش و بطری‌های آب کنار زمین صحنه‌ای را به نمایش گذاشت که در انگلیس بسیارجنجالی شد.

 

ماجرا از آنجا شروع می‌شد که پیش از رقابتهای یورو تیم ملی انگلیس برای یک اردوی تدارکاتی به هنگ کونگ سفر  کرده بود. از این اردو تصاویری منتشر شد که گاسکوئین و تدی شرینگهام را در حال مصرف مشروبات الکلی و حرکاتی عجیب با آنها نشان می‌‌داد. این تصاویر در انگلیس بسیار خبرساز شده و  رسانه‌های انگلیسی حرکت گاسکوئین را زشت و غیرمحترمانه توصیف کردند.

 

به همین علت بود که وقتی گازا موفق شد در مقابل حریف سنتی انگلیس، اسکاتلند گلزنی کند در پاسخ به انتقادها از خود در کشورش، به کمک هم‌تیمی‌هایش صحنه‌ای مشابه آنچه تصاویرش در انگلیس با انتقادهای تند روبرو شده بود را بازسازی کرد. جالب اینجا است که بعد از این  حرکت گاسکوئین عصبانیت انگلیسی‌ها از او کاهش پیدا کرد و گازا کم کم در مسیری قرار گرفت که از او یک اسطوره ساخت.

 

نیکلاس آنلکا مقابل وستهام

نیکلاس آنلکا درسال 1997 وارد فوتبال انگلیس شد ولی شانزده سال بعد و در دوران حضور او در ششمین باشگاه لیگ برتری‌اش بود که یک شادی بعد از گل جنجالی باعث شد اعتبار او برای همیشه خدشه‌دار شود.

 

آنلکادر سال 2013 در سی و چهار سالگی به لیگ برتر بازگشته و پیراهن وست براموویچ را به تن کرده  بود. آنلکا در این تیم چندان تاثیر مثبتی نداشت و شاید به همین خاطر بود که وقتی در ماه دسامبر در مقابل وستهام اولین گل خود را برای باشگاهش به ثمر رساند از خوشحالی سر از پا نمی‌شناخت.

 

آنلکا در شادی بعد از گل خود حرکت سلام نازی برعکس را به نمایش گذاشت که در آن زمان یک کمدین فرانسوی از  آن استفاده می‌کرد. آنلکا مدعی بود این حرکت او تنها در انتقاد از نهادهای حاکم بوده ولی اتحادیه فوتبال انگلیس او را برای 5 بازی محروم کرد.

 

وین رونی مقابل تاتنهام

وین رونی در سال 2015 و در دیدار منچستریونایتد مقابل تاتنهام اتفاقی که در خانه‌اش برای او و هم‌تیمی سابقش فیل باردزلی پیش آمده بود را شبیه‌سازی کرد و باعث شد این خبر صفحه اول همه روزنامه‌های انگلیس را به خود اختصاص دهد.

 

بر اساس گزارشها رونی پیش از آن بازی در خانه خود با هم‌تیمی سابقش فیل باردزلی درگیر شده بود و بین این دو چند مشت رد و بدل شده بود.

 

رونی وقتی در بازی مقابل تاتنهام گل سوم تیمش منچستریونایتد را به ثمر رساند مقابل دوربین چند مشت در هوا پرتاب کرد و سپس خود را به زمین انداخت تا هواداران متوجه شوند او به درگیری‌اش با باردزلی اشاره دارد و معتقد است او را ناک‌اوت کرده است.

 

رونی بعدها درباره واکنش‌های رسانه‌ای به این حرکت خود گفت:" آنجا خانه من بوده نه محیط عمومی. ما دوست هستیم و در خانه من با هم کمی دعوا کردیم. دعوا بین چند رفیق در یک خانه خصوصی. چطور این خبر باید سر از صفحه اول روزنامه‌های سراسری در بیاورد؟"

 

لوئیس سوارز مقابل اورتون

در سال 2012 و در آستانه دربی مرسی‌ساید بین لیورپول و اورتون، دیوید مویس مرتکب اشتباهی بزرگ شد و پیش از این بازی لوئیس سوارز را به شیرجه زدن و شبیه‌سازی متهم کرد.

 

به همین خاطر بود که وقتی سوارز گل اول بازی را برای لیورپول به ثمر رساند به خوشحالی به سمت نیمکت اورتون دوید و با شیرجه زدن و سر خوردن مقابل سرمربی اورتون انتقاد خود از اظهارات او را گرفت.

 

مویس در پایان بازی گفت:" از کار او خوشم آمد. من هم اگر در این شرایط گل زده بودم حتما همین کار را می‌کردم. او حالا باید جلوی مربی‌های زیادی شیرجه برود، مگر نه؟"

 

جالب اینجا است که در آن بازی تنها یک بازیکن به خاطر شبیه‌سازی از داور کارت زرد دریافت می‌کند و او کسی نیست جز گری نویل کاپیتان اورتون.

 

ماریو بالوتلی مقابل منچستریونایتد

در آستانه دربی منچستر در  سال 201 ماریو بالوتلی تا دیروقت شب در حیاط خانه‌اش مشغول جشن و شادی پر سر و صدا و آتش‌بازی بود. همسایه‌های بالوتلی با پلیس و آتش‌نشانی تماس گرفته و آنها ساعت 1 صبح به خانه ستارهستیی رسیده بودند. در شبی که بالوتلی فردای آن روز باید در اولدترافورد به مصاف یونایتد می‌رفت.

 

 

با اینکه همه گمان می‌کردند مانچینی از او در این بازی استفاده نخواهد کرد ولی بالوتلی به میدان رفت و وقتی گل زیبایی وارد دروازه یونایتد کرد پیراهن خود را بالا زد تا سه کلمه‌ای که روی زیرپوش خود نوشته بود را به نمایش بگذارد:" چرا همیشه من؟".

 

ژردان شقیری مقابل صربستان

در جام جهانی 2018 در بازی سوئیس مقابل صربستان درمرحله گروهی رقابتها که در شهر کالینینگراد برگزار می‌شد، ژردان شقیری در وقتهای اضافه انتهای بازی موفق شد دروازه صربستان را باز کند. این ستاره سوئیسی که اصلیتی کوزوویی دارد به سرعت به سمت دیگر هم‌تیمی کوزویی‌تبارش گرانیت ژاکا رفت تا این دو با دستهای خود شمایل عقاب آلبانی، سمبل ملت آلبانی که اهالی کوزوو خود را جزئی از آن می‌دانند را درست کرده و در مقابل بازیکنان  صرب به شادی بپردازند.

 

بعد از سالها درگیری بین صربها و اهالی کوزوو، این حرکت شقیری جنجالی بود و از سوی فیفا به دلیل دخالت دادن مسائل سیاسی در فوتبال با جریمه مواجه شد. در آن زمان تصور می‌شد که این حرکت شقیری ممکن است بار دیگر تنش‌ها بین صرب‌ها و ملی‌گرایان کوزوو را روشن کند. شقیری و ژاکا از طرف فیفا هشت هزار پوند جریمه شدند.

 

 

 

منبع : ورزش سه