12:28 1399/02/03

نگاهی به عملکرد لژیونرهای والیبال در فصل اخیر

احیای موسوی در لهستان؛ بدشانسی معروف و غفور

لژیونرهای والیبال ایران فصل متوسطی را پشت سر گذاشتند؛ اگرچه برخی از آن ها با بدشانسی های عجیبی مواجه شدند.

به گزارش "ورزش سه"، با اینکه عادت داشتیم در چنین مقطعی از سال شاهد آغاز تمرینات تیم ملی والیبال باشیم؛ اما امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا مسابقات ملی والیبال هم تعلیق شده و لژیونرها نیز بعد از چند ماه بلاتکلیفی به تدریج به ایران بازمی گردند تا دوران استراحت خود را سپری کنند.

در فصلی که گذشت، والیبال ایران 6 لژیونر ملی پوش در کشورهای مختلف داشت که البته پوریا فیاضی در نیم فصل از لهستان به ایران بازگشت و در ترکیب شهرداری ارومیه به میدان رفت.

شاید بهترین اتفاقات در این فصل برای سیدمحمد موسوی در اولین تجربه حضورش در یک باشگاه خارجی رقم خورد، اما از سوی دیگر سعید معروف و امیر غفور با بدشانسی های عجیبی مواجه شدند.

موسوی؛ اوج‌گرفتن در ٣٢ سالگی

سیدمحمد موسوی یکی از باتجربه‌ترین بازیکنان فعلی تیم‌ملی والیبال ایران در سی‌ودو سالگی تصمیم گرفت برای نخستین‌بار لژیونر شود. او با تیم اولشتین در لهستان قرارداد امضا کرد و فصل بسیار خوبی را پشت سر گذاشت. این مدافع روی تور والیبال ایران، در تیم باشگاهی خود که جزو تیم‌های مدعی پلاس لیگا هم نبود، درخشش خیره‌کننده‌ای داشت؛ به‌طوری که اخیرا به‌عنوان یکی از پدیده‌های این فصل لیگ لهستان معرفی شد. البته افتخار بزرگ‌تر برای موسوی کسب عنوان بهترین مدافع روی تور پلاس لیگا بود.

عبادی‌پور؛ ادامه ثبات در اسکرا

میلاد عبادی‌پور نه ‌تنها در سال‌های اخیر خودش را به ‌عنوان یک بازیکن ثابت در ترکیب تیم‌ملی ایران جا انداخته بلکه در تیم اسکرا بلهاتوف لهستان هم همین ثبات را داشته است. او برای سومین فصل متوالی در ترکیب این تیم لهستانی به میدان رفت و عملکرد خوبی هم داشت. در حالی ‌که اسکرا مثل همیشه جزو مدعیان لیگ لهستان بود، کار عبادی‌پور و یارانش به دلیل شیوع ویروس کرونا نیمه‌کاره ماند.

امیر غفور؛ مصدومیت بدموقع در بهترین تیم جهان

سال گذشته اتفاق بزرگی برای امیر غفور رخ داد و این بازیکن ایرانی توانست با عقد قراردادی به تیم لوبه که قهرمانی اروپا را کسب کرده بود، ملحق شود. لوبه که مثل همیشه در ایتالیا جزو مدعیان بود و در میانه راه قهرمانی جام باشگاه‌های جهان را هم با حضور امیر غفور کسب کرد، در چند ماه اول از درخشش پشت خط زن ایرانی استفاده کرد، اما مصدومیت جدی غفور باعث شد او چند ماهی از ترکیب تیمش دور بماند و به محض آماده‌شدن او برای بازگشت سری آ به خاطر شیوع کرونا تعطیل شد.

بدشانسی بزرگ برای معروف

شاید باورتان نشود اما نزدیک به یک ‌سال است که سعید معروف به‌عنوان یکی از بهترین پاسورهای جهان در هیچ بازی باشگاهی به میدان نرفته است. مغز متفکر والیبال ایران که بعد از یک فصل حضور در ترکیب تیم سیه‌نا در سری آ ایتالیا تصمیم گرفت با قراردادی قابل توجه راهی لیگ چین شود، هنوز نتوانسته برای تیم بایک موتور بازی کند. کاپیتان تیم‌ملی ایران به خاطر شیوع ویروس کرونا در چین با وجود حضور در تمرینات بایک موتور با تعویق لیگ والیبال چین مواجه شد و هنوز هم شرایط بلاتکلیفی دارد.

درخشش جوان اول ایران در ترکیه

مرتضی شریفی، دریافت‌کننده جوان تیم‌ملی والیبال ایران، نیز مثل معروف بعد از یک فصل حضور در سری آ      ایتالیا از این کشور خارج شد. او به ترکیه کوچ کرد و در ترکیب تیم بورسا، در لیگ نسبتا سطح بالای این کشور به میدان رفت. شریفی که یکی از پدیده‌های والیبال ایران در سال‌های اخیر است، به صورت ثابت برای بورسا بازی کرده و چند باری هم در ترکیب تیم هفته سوپرلیگ ترکیه قرار گرفته تا امیدوار باشد فصل آینده در لیگ سطح بالاتری به میدان می‌رود.

دردسر بزرگ برای لژیونرها

در شرایطی که لیگ برتر والیبال ایران هم مثل لیگ‌های اروپایی تعطیل شده، اما فدراسیون به باشگاه‌ها توصیه کرده دستمزد بازیکنان و مربیان را به‌طور کامل پرداخت کنند. از سوی دیگر اما نه‌تنها باشگاه‌های اروپایی حقوق بازیکنان خود را کامل نپرداختند بلکه اخبار حاکی از پایین‌آمدن محسوس بودجه باشگاه‌های اروپایی برای فصل آینده است. در روزهای گذشته رسانه‌های لهستانی از نصف‌شدن بودجه باشگاه اسکرا بلهاتوف که عبادی‌پور را در اختیار دارد، خبر دادند. همچنین امیر غفور در گفت‌وگویی از مشکلات مالی باشگاه‌ها در ایتالیا خبر داده و از احتمال تشدید این بحران برای فصل بعد گفته است. به نظر می‌رسد کرونا علیه لژیونرهای ایرانی و دستمزدهای نسبتا مناسب آنهاست و با این وضع شاید تعدادی از آنها راه بازگشت به لیگ ایران را در پیش بگیرند.

منبع : ورزش سه