18:09 1399/03/25

رونمایی از سومین شاهکار قطر برای جام جهانی(عکس)

سومین استادیوم جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شامگاه دوشنبه طی یک رویداد ۶۰ دقیقه تلویزیونی افتتاح خواهد شد.

سومین استادیوم جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شامگاه دوشنبه ۱۵ جون (۲۶ خرداد) طی یک رویداد ۶۰ دقیقه تلویزیونی رأس ساعت ۱۹:۰۰ بوقت محلی (۲۰:۳۰ به وقت ایران یا ۱۶:۰۰ بوقت GMT) افتتاح خواهد شد.

دو شبکه «بی این اسپورت» عربی و‌ انگلیسی، بطور همز مان و با پخش برنامه های زنده از استادیوم ۴۰ هزار نفری Education City پرده برداری خواهند نمود.

«جیانی اینفنتینو» رئیس فدراسیون‌ جهانی فوتبال (فیفا)، «آرسن ونگر» دبیر امور فنی فیفا و «کریستین سیفرت»  دبیر امور اجرایی بوندسلیگای آلمان از جمله میهمانان این مراسم افتتاح مجازی در طول برنامه ۶۰ دقیقه ای شبکه‌های عربی و انگلیسی «بی این اسپورت» خواهند بود.

 بازسازی استادیوم‌ خلیفه در ماه می ۲۰۱۷ بپایان رسید تا نخستین استادیوم جام جهانی ۲۰۲۲ با دیدار فینال جام (حذفی) امیر، پنج سال و نیم قبل از دیدار افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲، مورد بهره برداری قرار گیرد.

دو سال بعد در ماه می ۲۰۱۹ و در فاصله سه سال و نیم به جام جهانی ۲۰۲۲، دومین استادیوم‌ این رقابت‌ها؛ استادیوم ‌الجنوب  در الوکره، با دیدار نهای جام امیر در ۱۶ می ۲۰۱۹ درب‌های خود را بر روی تماشاگران گشود.

بعد از افتتاح مجازی استادیوم «ئجو کیشن سیتی»، دو تیم «قطر اس سی» و «الریان» در چهارچوب هفته هجدهم رقابت‌های لیگ ستارگان قطر در روز جمعه ۲۴ جولای (۳ مرداد) نخستین بازی رسمی فوتبال را در این ورزشگاه برگزار خواهند نمود.

ورزشگاه «ئجو‌ کیشن سیتی» در قلب Qatar Foundation (مؤسسه قطر) جای دارد که مرکز دانشگاهی و علمی این‌کشور بشمار می‌رود که در طول بیست سال گذشته نسل جوان دختر و پسر این کشور را تربیت نموده.

دو‌ ورزشگاه الریان و البیت نیز تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی افتتاح و مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت تا تعداد ورزشگاههای آماده  جام‌جهانی ۲۰۲۲ در فاصله دو سال به این رقابت‌ها به پنج ورزشگاه برسد.

کارهای ساختمانی سه ورزشگاه دیگر «الثمامه»، «رأس ابو عبود» و «لوسیل» نیز در سال ۲۰۲۱ بپایان خواهند رسید.

سه خط مترو دوحه-لوسیل-الوکره که هفت ورزشگاه از هشت ورزشگاه جام جهانی ۲۰۲۲ را به یکدیگر متصل مینماید، یک سال زودتر از موعد مقرر و در ماه نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۱۳۹۸) تکمیل و‌ مورد بهره برداری قرار گرفتند.

منبع : ورزش سه