15:30 1399/04/02

از مارادونا و گولیت تا توتی و لواندوفسکی

رئال و فوق ستاره‌هایی که در حسرت هم ماندند (عکس)

رئال مادرید همواره به دنبال جذب ستاره های بزرگ دنیاست ولی این اتفاق برخی مواقع به دلایلی میسر نمی شود.

به گزارش "ورزش سه"، به نقل از مارکا، هفته گذشته بود که مدیر برنامه های روبرت لواندوفکسی برای چندمین بار تایید کرد که این بازیکن در یک قدمی پیوستن به رئال در سال های 2013 و 2014 قرار داشت ولی به دلایلی انتقال او منتفی شد.

اتفاقی که گویا در مورد دانی فن دبیک ستاره آژاکس نیز تکرار خواهد شد. فان دی بیک قرار بود سال گذشته به رئال بپیوندد ولی با مخالفت زیدان به امسال موکول شد ولی پس از شیوع کرونا رئال عقب نشینی کرده و به نظر فن دبیک راهی یونایتد خواهد شد. سال 2017 نیز کار انتقال کیلیان امباپه به رئال تمام شده بود ولی در نهایت راهی پی اس جی شد.

پیش از این در تاریخ باشگاه رئال نمونه های مشابه امباپه، لواندوفسکی و فن دبیک بسیار بوده اند که در زیر می آیند:

دیه گو مارادونا

دیه گو مارادونا سال 1982 از بوکا به بارسا پیوست در حالی که با رئال مادرید هم وارد مذاکره شد. همان سال آلفردو دی استفانو به عنوان سرمربی رئال منصوب شد و قرار بود او با مارادونا شخصا صحبت کرده و او را برای پیوستن به رئال متقاعد کند. دی استفانو حتی در نشست خبری مراسم معارفه اش گفت که از ریاست باشگاه اولین چیزی که درخواست می کند، جذب مارادوناست. رئال حتی پول بیشتری نسبت به بارسا پرداخت می کرد و پس از صحبت های دی استفانو با مارادونا او که پیش از جام جهانی 1982 با بارسا به توافق شفاهی رسیده بود، در دو راهی قرار گرفت ولی در نهایت لوئیس دی کارلوس رئیس وقت رئال به دلیل مشکلات مالی عقب نشینی کرد و مارادونا راهی بارسا شد.

چند سال بعد و پس از اینکه مارادونا در ناپولی توپ می زد نیز رامون مندوسا رئیس وقت رئال همراه با خورخه والدانو(ستاره آرژانتینی رئال و دوست مارادونا) به منزل دیه گو رفتند و پیشنهاد مالی فوق العاده ای هم ارائه دادند ولی در نهایت مارادونا به دلیل تعهدش به ناپولی، ترجیح داد راهی رئال نشود.

رودگولیت

ستاره هلندی سال 1987 و زمانی که برای پی اس وی آیندهوون توپ می زد، پیشنهادی خوب از رئال دریافت کرد. رامون مندوسا رئیس رئال با رئیس پی اس وی در هتل بوتانیکو واقع در تنه ریف، مذاکراتی مثبت را انجام دادند و قرار شد با دریافت 5 میلیون یورو، رود گولیت به رئال برود اما به یکباره میلان ورود کرد و با پیشنهاد مالی بهتر، گولیت را به خدمت گرفت. چند سال بعد سیلویو برلوسکونی رئیس وقت میلان، گولیت را به رئال پیشنهاد داد ولی مندوسا به دلیل سن بالای گولیت از جذب او منصرف شد. ستاره هلندی در میلان تبدیل به کابوس رئال مادرید شد و حسرتی برای روسای باشگاه که در جذب او شکست خوردند.

یورگن کلینزمان

سال 1992 و زمانی که یورگن کلینزمان برای اینتر بازی می کرد، با رئال به توافق شخصی رسید. همه چیز مهیا بود و کلینزمان بلیت مادرید را هم تهیه کرده بود ولی رامون مندوسا با او تماس گرفت و گفت که به دلیل در پیش بودن بازی حساس هفته پایانی مقابل تنه ریف(رئال برای دومین سال متوالی در زمین تنه ریف شکست خورد و قهرمانی به بارسا رسید) بهتر است کمی صبر کنی. رئال بازی را به تنه ریف باخت و کلینزمان دیگر تماسی از رئال دریافت نکرد.

ستاره آلمانی چندی پیش تایید کرد که در یک قدمی رئال بود ولی از دست رفتن قهرمانی لالیگا در هفته پایانی، همه چیز را تغییر داد. کلینزمن حتی با لئو بین هاکر مربی هلندی رئال هم تماس می گیرد و عجیب اینکه او از مذاکرات باشگاه با کلینزمان اظهار بی اطلاعی می کند!

لوتار ماتیوس

کاپیتان تیم ملی آلمان که برای اینتر بازی می کرد، با سران رئال در سوئیس وارد مذاکره شد. همه چیز آماده انتقالی بزرگ بود ولی رئیس وقت اینتر تقاضای مالی عجیبی را مطرح کرد تا هرگونه راه برای پیوستن ماتیوس به رئال بسته شود. او در آن زمان 28 ساله بود و در نهایت به بایرن برگشت و تا 36 سالگی نیز به فوتبال در مونیخ ادامه داد. ماتیوس همواره گفته است که یکی از بزرگترین حسرت های فوتبالی او، منتفی شدن انتقالش به رئال است.

تیری آنری

تیری آنری فصل 97-1996 در 17 سالگی بود که خود را به عنوان یک پدیده در موناکو مطرح کرد. همان سال سخت مورد توجه رئال قرار گرفت و لورنزو سانز رئیس وقت باشگاه مادریدی به توافقی سریع با مدیر برنامه های او دست یافت و حتی در یک مصاحبه گفت که آنری قراردادی 5 یا 6 ساله امضا خواهد کرد.

همه چیز برای این انتقال آماده بود و حتی رئال نام او را در فهرست خود قرار داد و برای اتحادیه لالیگا ارسال کرد ولی با دخالت اتحادیه بازیکنان فوتبال اسپانیا و طرح شکایت به فیفا به خاطر دخالت یک واسطه در این انتقال، همه چیز منتفی شد.

آنری که قصد نداشت وارد حاشیه شود، قراردادش با موناکو را تمدید کرد و یک سال بعد به یوونتوس پیوست. آنری ده سال بعد پیراهن بارسلونا را هم به تن کرد.

پاتریک ویه را

سال 2004 رئال مادرید با پاتریک ویه را ستاره فرانسوی آرسنال وارد مذاکره شد و دو طرف به توافق نیز رسیدند ولی با مخالفت آرسن ونگر و باشگاه آرسنال این انتقال نهایی نشد. نام او در فهرست آنتونیو کاماچو مربی وقت رئال قرار داشت. ویه را بعدها اعتراف کرد که عدم پافشاری برای انتقال به رئال، اشتباه بزرگ دوران فوتبالش بود و اگر به عقب برگردد، تصمیمی دیگر خواهد گرفت. جالب اینکه پس از منتفی شدن انتقال ویه را، سرمربی رئال هم کمی بعد استعفا کرد در حالی که فصل هنوز شروع نشده بود. کاماچو تیم را فاقد قدرت لازم برای پاسخ به توقعات می دانست.

خواکین

بین سال های 2004 تا 2006، هر تابستان، رئال برای جذب خوآکین ستاره ملی پوش رئال بتیس تلاش کرد ولی در نهایت موفق نشد. فلورنتینو پرز رئیس رئال بارها با مانوئل لوپرا رئیس وقت باشگاه بتیس مذاکره کرد ولی هرگز نتوانست او را به فروش خوآکین راضی کند.

ستاره بتیس بعدها در یک مصاحبه گفت که لوپرا به خوبی از تمایلم برای پیوستن به رئال آگاه بود ولی هر بار پول زیادی برای فروش من تقاضا می کرد. با پرز که صحبت می کردم، او می گفت لوپرا صحبت از مبالغی می کند که اغراق آمیز هستند. گویا او از پرز خواسته بود هزینه بازسازی ورزشگاه بنیتو ویامارین را متقبل شود!

فرانچسکو توتی

 اسطوره فوتبال ایتالیا تمام دوران فوتبالش را در آاس رم سپری کرد و به دلیل وفاداری اش به این باشگاه، دو پیشنهاد رسمی رئال را رد کرد. او البته در چندین مصاحبه، از اینکه هرگز نتوانسته برای رئال بازی کند، به عنوان تنها حسرت فوتبال خود یاد کرده است.

توتی سال 2016  با پیراهن رم در ورزشگاه برنابئو به میدان رفت و به شدت از سوی رئالی ها مورد تشویق قرار گرفت. او پس از بازی، خوش و بش گرمی با ستاره های رئال داشت و همواره گفته است که از تشویق شدن در برنابئو و ارزشی که هواداران رئال برای او قائل بودند، احساس غرور می کند.

توتی اخیرا در مصاحبه با " لیبرو" در مورد دلیل عدم انتقالش به رئال گفت:« دو بار از رئال پیشنهاد داشتم. یادم هست یکی از آنها سال 2003 بود. آن زمان یک سال از قراردادم با رم مانده بود و با رئیس باشگاه هم مشکلاتی داشتم. رئال مادرید هر آنچه را که من می‌خواستم، حاضر بود بدهد تا اینکه فقط به این تیم ملحق شوم.

آنها حاضر بودند به من 12 میلیون یوروی خالص در سال حقوق بدهند به علاوه نیمی از درآمدهای تبلیغاتی که در آنها از تصویر من استفاده می‌شد. به این ترتیب مجموعاً من از رئال 20 میلیون یورو در سال می‌گرفتم. علاوه بر این، رئال حاضر شد بابت خرید من پول هنگفتی هم به رم بپردازد. به این ترتیب احتمال رفتن من به رئال به 80 درصد رسید. همه چیز برای رفتن من به رئال فراهم بود. رم هم در آن زمان اوضاع خوبی نداشت. به من پیشنهادهای زیادی دادند، هر آنچه که می‌خواستم حتی شماره 10 که در اختیار فیگو بود و قرار بود او را به اینتر بفروشند. آنجا رائول بازی می‌کرد کاپیتان و سمبل رئال مادرید. او در رئال بیشتر از همه درآمد داشت و هر بازیکنی که به این تیم می‌پیوست، دستمزدش پایین‌تر از او بود.

حتی همسرم ایلاری به من گفت که حاضر است همه چیز را رها کند و با من به مادرید بیاید اما در نهایت با قلبم تصمیم گرفتم و در رم ماندم

کاسورلا و داوید ویا

دو بازیکن اهل آستوریا چیزی تا پیوستن به رئال فاصله نداشتند. کاسورلا برای ویارئال بازی می کرد و داوید ویا نیز برای والنسیا. حتی سال 2008 تصویری از کاسورلا شکار شد که او به ایکر کاسیاس از قطعی بودن انتقالش به رئال سخن می گفت.

دلیل عدم انتقال کاسورلا این بود که رامون کالدرون رئیس وقت رئال قصد داشت رقم فسخ قرارداد او را پرداخت کند بدون اینکه مجبور شود 43 درصد انتقال را به اتحادیه لالیگا واریز کند. رئیس ویارئال که از مذاکرات پنهانی رئال با کاسورلا خشمگین بود، در نهایت اعلام کرد که یا پرداخت رقم فسخ یا کاسورلا می ماند.

داوید ویا نیز سال های 2008 و 2009 با رئال به صورت جدی وارد مذاکره شد ولی اختلاف والنسیا با باشگاه رئال و رقم درخواست بسیار بالا در نهایت همه چیز را منتفی کرد. ویا سال 2010 به بارسلونا پیوست.

مایکون

مدافع راست برزیلی اینتر سخت مورد علاقه ژوزه مورینیو قرار داشت. سال 2010 آقای خاص جذب او را به سران رئال توصیه کرد ولی اینتری ها که از شیوه جدایی مورینیو ناراصی بودند، در نهایت حاضر به از دست دادن مایکون نشدند. ستاره برزیلی علنا در یک مصاحبه گفت که همه دنیا می دانند دوست دارم برای چه تیمی بازی کنم؛ به خصوص که مورینیو برای من جایگاه ویژه ای دارد.

انتقال مایکون در حالی منتفی شد که او با مورینیو و رئال به توافق قطعی رسیده بود.

روبرت لواندوفسکی

رئال دو بار در سال های 2013 و 2014 برای جدب روبرت لواندوفسکی اقدام کرد و هر دو بار ناکام ماند. بار اول پس از بازی برگشت رئال و دورتموند در برنابئو بود. لوا در بازی رفت 4 گل به رئال زده بود و در بازی برگشت، رئال با وجود برتری 2-0 حذف شد. پرز پس از بازی با لواندوفسکی وارد مذاکره شد و این مذاکرات با مدیر برنامه های او نیز ادامه پیدا کرد و به نتیجه نرسید.

یک سال بعد پرز بار دیگر برای جذاب لواندوفسکی اقدام کرد ولی او با بایرن زودتر به توافق رسیده بود. ایجنت لواندوفسکی در یک مصاحبه ضمن تایید این قضیه گفت که این بازیکن به خاطر قولی که به بایرن داده بود، پیشنهاد رئال را رد کرد و با 25 میلیون یورو راهی مونیخ شد.

ستاره لهستانی سال 2018 و پس از جدایی رونالدو نیز به رئال نزدیک شد ولی با مخالفت بایرن، ماندنی شد. او این بار خود تمایل جدی برای پیوستن به رئال داشت و در چند مصاحبه نیز گفته بود قصد دارد چالشی جدید خارج از آلمان را تجربه کند.

داوید دخیا

 داوید دخیا به دلیل یکی از عجیب ترین اتقاقات ممکن، نتوانست از منچستریونایتد جدا شده و راهی رئال شود. تابستان 2018 و پس از چند ماه ماه مذاکره، سرانجام در روز پایانی نقل و انتقالات، رئال و یونایتد بر سر معاوضه کیلور ناواس و داوید دخیا موافقت کردند. ساعت به 12 شب رسیده بود ولی برگه قراردادی که قرار بود از سوی منچستر به باشگاه رئال فکس شود، به دلیل خرابی دستگاه فکس ارسال نشد و با تمام شدن مهلت نقل و انتقالات، دخیا در منچستر ماندنی شد. ناواس حتی در هواپیما برای رفتن به منچستر نشسته بود ولی به خانه برگشت.

رئال قصد داشت یک سال بعد دخیا را جذب کند ولی ژانویه 2016 زین الدین زیدان جانشین رافا بنیتس شد و اعلام کرد روی کیلور ناواس حساب می کند و دخیا را نمی خواهد تا پرونده این گلر اسپانیایی برای همیشه بسته شود.

منبع : ورزش سه