20:20 1399/04/01

قاضی‌زاده: وزارت ورزش پشتیبان کفاشیان هستند؛

سلطانی‌فر در آستانه استیضاح!

مجلس یازدهم نسبت به اقدامات وزیر ورزش و جوانان انتقاد دارد و ممکن است او را استیضاح کند.

به گزارش "ورزش سه"، سید احسان قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با اخبار ورزشی شبکه سه، درباره فعالیت علی کفاشیان به‌عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال اظهار کرد: پیش از این تغییر و تحولات، هشدارهای لازم را به مجموعه‌ی عناصر داخل فدراسیون و همچنین عوامل پشت صحنه‌ی این اتفاقات که در حال کار قرار داشتند، داده بودیم.

او ادامه داد: مجموعه‌ی دولت و وزارت ورزش به صورت غیر محسوس پشتیبان این تغییر و تحول هستند که ما در جریان این مسائل هستیم.

نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه ملاک ما پایبندی به قانون و قانون‌گرایی است، ابراز کرد: جدا از مسائلی که درباره‌ی گذشته ایشان مطرح شده و مسبوق به سابقه است، بحث ما اعمال منع قانون به کارگیری بازنشستگان بوده که این موضوع تخلف بوده و عنوان مجرمانه دارد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه استناد به اساسنامه فدراسیون فوتبال و رای صادره در کمیته استیناف قابل پذیرش نیست، عنوان کرد: اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران در شرایط فعلی قابل استناد حقوقی، حتی در مراجع حقوقیِ داخلی ما نیست و در واقع، استناد به آن امر و به کارگیری فردی که بازنشسته است، عنوان کیفری دارد. ضمنا، این قابلیت وجود دارد تا آحاد مردم، ورزش دوستان، علاقه‌مندان و ... راجع به چنین مسئله‌ای طرح شکایت کنند.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال اصرار به حضور کفاشیان داشته باشند، ابراز کرد: در این‌صورت قطعا نوع اقدام مجلس را با وزیر ورزش انجام خواهیم داد؛ یعنی اقدامات مجلس، مستقیما وزیر ورزش را با مسائلی مثل استیضاح و سوال از ا ومورد نشانه‌گیری قرار خواهد داد؛

این نماینده مجلس یادآور شد: با توجه به اتفاقاتی که در حوزه وزارت ورزش و جوانان افتاده، کمپین‌های گسترده مردمی که مطالبه‌گری بسیار زیادی را از نمایندگان دوره یازدهم مجلس دارند، به وجود آمده و این کمپین‌ها، درخواست استیضاح وزیر ورزش و جوانان را دارند.

قاضی‌زاده هاشمی درباره اینکه اگر وزارت ورزش ادعا کند که فدراسیون فوتبال یک نهاد غیر دولتی است، گفت: فدراسیون‌ها نهادهای عمومی غیر دولتی هستند؛ ضمنا مسؤول نظارت بر کل حوزه ورزش که باید پاسخگو باشد، وزارت ورزش و جوانان است.

او تاکید کرد: وزارت ورزش نمی‌تواند بگوید که هیچ ارتباطی با هیچ فدراسیونی ندارد؛ این مسائل به معنای اعمال مدیریت و یا دخالت وزارت ورزش در امور فدراسیون‌ها یا اینکه یک رئیس فدراسیون را عزل یا نصب کنند، نیست ولی وزارت ورزش می‌تواند نظارت کند که آیا اقدام خلاف قانون(مثل به کارگیری بازنشسته‌ها) در یک فدراسیون رخ می‌دهد یا خیر.

این نماینده مجلس تصریح کرد: راجع به این موضوع، بحث ما مسؤولیت سیاسی و عمومی وزیر ورزش در قبال مجلس است؛ در مورد موضوعات کیفری، تبعا بازرسی کل کشور و دستگاه قضایی می‌توانند ورود پیدا کنند.

منبع : ورزش سه