03:07 1399/04/30

جنجال در ترکیه با کلیدواژه تیم دولتی؛

پسر اردوغان در جشن قهرمانی باشاک‌شهیر! (عکس)

تیم استانبول باشاک‌شهیر در حالی قهرمان سوپرلیگ ترکیه شد که بلال اردوغان پسر رئیس جمهور ترکیه نیز در جشن قهرمانی تیم باشاک شهیر حضور داشت.

به گزارش "ورزش سه"، با پیروزی تیم استانبول باشاک شهسر در مقابل کایسری اسپور، آن ها قهرمانی در سوپرلیگ ترکیه را یک هفته مانده به پایان در ورزشگاه «باشاک شهیر فاتح تریم» جشن گرفتند. این نخستین قهرمانی تیم سرمه ای پوش استانبول محسوب می‌شود که در حالی اتفاق افتاد که دیگر تیم های بزرگ فوتبال ترکیه یکی پس از دیگری در طول فصل از کورس قهرمانی جا ماندند تا یکی از تیم های تازه لیگ برتری شده ترکیه قهرمانی در لیگ این کشور را تجربه کند.

استانبول باشاک شهیر یکی از پنج تیم قدرتمند شهر استانبول در کنار گالاتاسارای، بشیکتاش، فنرباغچه و کاظیم‌پاشا محسوب می‌شود. آن ها 30 سال قبل و به دست شهرداری استانبول فعالیت خود در فوتبال حرفه ای را استارت زدند و در واقع یکی از تیم های دولتی ترکیه محسوب می‌شدند. باشاک شهیر 13 سال پیش برای نخستین بار به سطح اول فوتبال ترکیه رسید و موفق شد خیلی زود خود را در میان قدرت های این لیگ قرار دهد تا این که حالا در فصل جاری پس از 30 سال همچون لیورپول قهرمانی را به دست آورد.

اگرچه هواداران این تیم در استادیوم حضور نداشتند که قهرمانی را جشن بگیرند اما یک تماشاگر ویژه، توجه ها را به خود جلب کرد؛ بلال اردوغان پسر رئیس جمهور ترکیه که در کنار مدیران باشگاه باشاک شهیر حضور داشت و حسابی جنجال ساز شد. حضور او از آن جهت اهمیت دارد که در چارت مدیریتی این باشگاه، نفراتی نزدیک به رجب طیب اردوغان و حزب سیاسی او یعنی عدالت و توسعه حضور دارند. از جمله «گوکسل گوموشداغ» رئیس باشگاه باشاک شهیر و شهردار سابق استانبول که جزو دوستان صمیمی اردوغان از نظر سیاسی است.

رجب طیب اردوغان که پیش‌تر در بازی دوستانه برای استانبول باشاک شهیر به میدان رفته بود.

رئیس جمهور ترکیه البته خود نیز چند بار برای تماشای بازی باشاک شهیر به استادیوم رفته و حتی پیراهن این تیم را نیز بر تن کرده بود. همین موضوع سه سال پیش سبب شد تا یکی از رقیبان انتخاباتی او پس از پیروزی گالا بر باشاک، توییت بزند که گالاتاسارای 2 - استانبول باشاک شهیر صفر!

اکنون دوباره در توییتر اعتراض ها افزایش یافته اند و آن ها با کنایه، قهرمانی تیم باشاک شهیر را به کمک های دولتی مرتبط کرده اند. یکی از این کاربران که پروفایل خود را لوگوی گالاتاسارای قرار داده، نوشته: «پسر اردوغان در جشن قهرمانی باشاک شهیر؛ این خلاصه فصل است!» یک کاربر دیگر نوشته: «حالا خانواده اردوغان وارد فوتبال شدند تا آن را هم پس از کشور خراب کنند».

بلال اردوغان پسر رئیس جمهور ترکیه در جشن قهرمانی استانبول باشاک شهیر

این در حالی است که البته نظرات مخالف نیز وجود دارند؛ مثل کاربری به نام ENES که بی توجه به قهرمانی باشاک شهیر می‌گوید که اگر ترابزون اسپور قهرمان می‌شد، برات آلبایراک (داماد اردوغان) در ورزشگاه آن ها حضور داشت و با این تیم جشن می‌گرفت. پس هدف شما منتقدان نه ورزش فوتبال بلکه رئیس جمهور کشور است. شما با این نفرت غرق خواهید شد!

نکته جالب این که خودِ اردوغان نیز با انتشار پیامی توییتری قهرمانی تیم استانبول باشاک شهیر را تبریک گفت که این توییت واکنش های اغلب مخالفت آمیزی را به خود گرفت. رجب طیب اردوغان در توییتر خود با تبریک به این تیم نوشت که لیگ 2019-2020 بسیار پرچالش بود و به همه تیم ها بابت روحیه رقابت طلبی تبریک و خسته نباشید و گفت برای تیم قهرمان نیز آرزوی موفقیت کرد.

اگرچه او در این پیام نوعی بی طرفی را رعایت کرده اما حضورش در ورزشگاه تیم باشاک شهیر، ارتباط نزدیک سیاسی اش با مدیران این باشگاه و همکاری های تجاری اش با شرکت Medipol که اسپانسر تیم باشاک شهیر است، سبب ایجاد ابهام های بسیار زیادی شده است. مدیپول یکی از شرکت های سلامتی و بهداشت کشور ترکیه به حساب می‌آید که چندی قبل شهرک بهداشتی خود با چند بیمارستان و مرکز درمانی بزرگ را در حضور اردوغان افتتاح کرد که همین حضور نیز بر شایعات افزوده است.

با این حال تمام این جنجال ها باعث نشد که باشاک شهیر یک شب رویایی را تجربه نکند؛ آن ها برای نخستین بار قهرمان لیگ ترکیه شدند و حالا دستکم تا سال آینده بالاتر از سه قدرت سنتی شهر استانبول، تیم نخست این شهر محسوب می‌شوند.

منبع : ورزش سه