09:54 1399/05/07

گلرهای گلزن؛ از چیلاورت تا دیگران

چرا مهاجم نشدند؟ سنگربانانی که گل می زدند

به مناسبت تولد خوزه لوئیس چیلاورت سنگربان اسطوره‌ای پاراگوئه‌ای نگاهی می‌اندازیم به گلزن ترین سنگربانهای تاریخ فوتبال.

به گزارش "ورزش سه"، در دنیای فوتبال هیچ اتفاقی عجیب‌تر و جالب توجه تر از گل زدن یک دروازه بان وجود ندارد. از آن رخدادهایی که معمولاً تا سال‌ها در ذهن تماشاچیان یک مسابقه باقی می‌ماند و در حافظه شان حک می‌شود. به مناسبت سالروز تولد خوزه لوئیس چیلاورت سنگربان اسطوره‌ای پاراگوئه و یکی از گلزن ترین دروازه بانه‌ای دنیا، نگاهی می‌اندازیم به 5 نفر از جالب توجه ترین دروازه بانه‌ای گلزن تاریخ فوتبال.

 

روجریو سنی (131 گل)

روجریو سنی در بین دروازه بانه‌ای گلزن حکم لیونل مسی را دارد. ستاره برزیلی در دوران 23 ساله بازی کردنش برای تیم سائوپائولو با پیراهن این تیم 131 گل به ثمر رسانده و گلزن ترین سنگربان تاریخ فوتبال است. برای مقایسه کافی است توجه داشته باشید که سنی در فاصله سالهای 2005 تا 2007 تنها 47 گل به ثمر رسانده. در مقام مقایسه امیل هسکی که یک مهاجم بوده در این مدت 13 گل زده است.

 

خوزه لوئیس چیلاورت (67گل)

چیلاورت افسانه ای با آن ظاهر و ژستهای خاص و دوست داشتنی، تنها دروازه بانی است که در تاریخ فوتبال موفق به ثبت هت تریک شده است. او در سال 1999 با پیراهن باشگاه آرژانتینی ولز سارزفیلد در مقابل فرو کاریل موفق به زدن سه گل شده.

 

فارغ از این آمار استثنایی‌، سنگربان پاراگوئه‌ای با پیراهن تیم ملی کشورش هشت بار دروازه حریفان را باز کرده و از این نظر هم منحصربفرد است.

 

چیلاورت در فصل 1997-1998 برای تیم ولز سارزفیلد در طول یک فصل 10 گل به ثمر می رساند. این آمار برای هر پستی آمار عالی ای است چه برسد به اینکه توسط یک دروازه بان بدست آمده باشد.

 

خورخه کامپوس (46گل)

خورخه کامپوس را حتماً با لباس‌های رنگارنگ و عجیب و غریبش به یاد دارید. اما اجازه ندهید این لباس‌های رنگی با رنگهای تند و تیزشان شما را از این واقعیت دور کند که کامپوس در دوران خود یکی از گلزن ترین دروازه بانه‌ای دنیا بوده. کامپوس در دومین فصل حضور در باشگاه پوماس از مربی اش خواست که در پستی به غیر از گلری به خدمت گرفته شود و در این فصل 14 گل هم به ثمر رساند. او به عنوان بازیکن تیم آتلانته هم یک بار با ضربه برگردان دروازه حریف را باز کرد.

 

دیمیتار ایوانکوف (42 گل)

ایوانکوف سنگربان بلغار که یکی از بهترین دروازه بانه‌ای تاریخ این کشور بود و 64 بازی ملی هم برای بلغارستان انجام داد. اما او در ضربات پنالتی اسطوره‌ای واقعی بود. از جمله لحظات درخشان تاریخچه فوتبالی ایوانکوف می توان به زدن گل پیروزی بخش تیمش مقابل فنرباغچه در دقیقه 95 و به ثمر رساندن دو پنالتی برای کایسری اسپور و دفع چهار پنالتی حریف و در نتیجه قهرمان کردن این تیم در جام حذفی ترکیه اشاره کرد.

 

رنه هیگوئیتا (41 گل)

رنه هیگوئیتا تا ابد با ضربه عقرب به یاد آورده خواهد شد. جالب اینجا است که اولین باری که دروازه بان اسطوره‌ای کلمبیا این حرکت را به نمایش گذاشت داور پیش از رسیدن توپ به او پرچم آفساید را بلند کرده بود و حرکت رنه عملاً تنها نمایشی بود.

 

هیگوئیتا اما در دوران حرفه ای خود 41 بار دروازه حریفان را باز کرده و از جمله با پیراهن تیم ملی کلمبیا هم گلزنی کرده است.

 

 

 

منبع : ورزش سه