به مناسبت تولد 49 سالگی ادوین فن‌درسار

ادوین فن در سار (به هلندی: Edwin van der Sar) (زاده ۲۹ اکتبر ۱۹۷۰) دروازه بان فوتبال بازنشستهه هلندی است که در دوران بازی اش در فوتبال حرفه ای در تیم های آژاکس، یوونتوس، فولهام و منچستر یونایتد بازی کرد. او رکورددار بازی در تیم ملی هلند است. او در حال حاضر به عنوان آنالیزور فعالیت می کند، اما ابراز علاقه کرده که در آینده وارد عرصهه مربیگری نیز بشود.

او فوتبالش را از باشگاه آژاکس آغاز کرد و یکی از اعضای نسل طلایی این باشگاه لقب گرفت. او نُه سال در این تیم هلندی بازی کرد و بعد از آن به یوونتوس ایتالیا پیوست و بعد از دو سال بازی در یوونتوس، این تیم را نیز ترک کرد و به فولهام پیوست. بعد از گذراندن ۴ فصل در فولهام، در سال ۲۰۰۵ به باشگاه منچستر یونایتد رفت. او از معدود بازیکنانی است که با دو تیم مختلف در لیگ قهرمانان اروپا به مقام قهرمانی دست یافته است؛[۱] با تیم آژاکس در سال ۱۹۹۵ و با تیم منچستر یونایتد در سال ۲۰۰۸. همچنین فن در سار در سال ۱۹۹۲، به همراه آژاکس در جام یوفا قهرمان شد.

در طول دوران حرفه ای طولانی اش، او به موفقیت های زیادی رسید و رکوردهای زیادی را ثبت کرد. در فصل ۰۹–۲۰۰۸، او توانست با بسته نگه داشتن دروازه اش به مدت ۱،۳۱۱ دقیقه، رکورد جهانی دروازه بسته را جابه جا نماید. او در سال های ۱۹۹۵ و ۲۰۰۹، عنوان بهترین دروازه بان اروپا را به دست آورد. به گفته منتقدان و هم بازیان او، فن در سار یکی از بهترین دروازه بانان تاریخ فوتبال است

منبع : ورزش سه